Jak hodnotíte činnost dohledové služby v Neštěmicích?
Dohledová služba se nám v Mojžíři mimořádně osvědčila. Dohlíží na dodržování pořádku, problémy řeší hned v zárodcích, komunikuje s místními lidmi. Nově také spolupracuje se základní školou, protože naše dohledová služba pracuje s dětmi i v jejich volném čase. Hledáme teď vhodné prostory pro jejich zázemí, mimo jiné právě proto, aby se měly s dětmi kde scházet a učit se s nimi. Fungují jako sociální pracovníci, byť to není v plném slova smyslu. Plánujeme rozšíření dohledové služby i do Krásného Března a znovu se budeme snažit zapojit do ní místní, kteří mají autoritu.

Jaké plánuje neštěmický obvod investice?
Rozpočty nedovolují městským obvodům příliš velké investice. Stejně jako minulý rok se zaměříme na opravy chodníků, opravy našich bytových domů a obdobné investice. Zároveň jsme dohodnuti s magistrátem, kde působím, že nám na větší investice přispěje formou rozpočtového opatření. Stejné to bylo i v loňském roce, nejen u nás, ale i u dalších obvodů.

Potýkající se Neštěmice se zchátralými objekty?
Na území neštěmického obvodu naštěstí nejsou objekty, které by byly v tak zoufalém stavu, aby hrozilo jejich zřícení. Domy v nevyhovujícím stavu jsou ve všech případech v rukách soukromých vlastníků a obvodní radnice nemá jakoukoli možnost vůči nim zasahovat a tlačit je, aby se o svůj majetek lépe starali. To je kompetencí stavebního úřadu. Ten rozhoduje i o případných demolicích. Stavební úřad musí samozřejmě postupovat podle zákona, ale měl by být co nejvíc razantní. Má možnost opakovaně ukládat majitelům domů pokuty a vyzývat je k zabezpečení domů.

Muselo už město domy v havarijním stavu zbourat na vlastní náklady?
Ano, bohužel se tak už stalo opakovaně. Náklady za poslední roky přesáhly čtyři miliony korun a ani v jednom případě se zatím nepodařilo peníze vymoci. Tato cesta nejde donekonečna. Stát by měl přehodnotit program, který vypsal na dotace na demolice domů. Jeho podmínkou je, aby domy vlastnila obec. Teprve poté může obec žádat o dotaci na demolici. Není možné, aby město vykupovalo objekty, o které se majitelé nestarají. Obce mají už tak napjaté rozpočty a peníze umějí využít lépe, ve prospěch svých obyvatel.

Jste členkou dozorčí rady ústecké zoo. Jak hodnotíte jejího nového ředitele?
Pan ředitel Moudrý je ve funkci teprve několik týdnů a na hodnocení je tedy ještě velmi brzy. Nicméně je to odborník, za kterým je vidět největší rozmach děčínské zoo, která má mimochodem vyšší návštěvnost než ta naše. Má jasné plány, jak by se zoo měla vyvíjet a kam by měla směřovat. Nejsou to nesplnitelné sliby, ale realistický pohled.

Co říkáte na pověst Ústí jako sociálně vyloučené lokality, kde převládá klientelismus a vysoká nezaměstnanost?
Ústí nad Labem je velice specifické město, které dostávalo jednu ránu za druhou. Ať již to bylo bombardování na konci druhé světové války nebo demolice historického centra v 70. a 80. letech. Odmítám ale nálepku sociálně vyloučené lokality. Máme místa, kde jsou potíže, a velké, zároveň tady ale žije řada schopných, vzdělaných a pracovitých lidí. Naše město se snažím vnímat pozitivně.

Jako politička jste nezařazená, uvažujete o členství ve vzkříšené buňce ANO?
O členství v ANO už nestojím, a proto ani znovuzaložení ústecké organizace nijak nesleduji. Program, se kterým jsme šli do voleb, byl ale velmi dobrý, a ten se budu snažit dál naplňovat. Nechci zkrátka vstoupit z mnoha důvodů a nemá smysl se k tomu už vyjadřovat.