Je rozhodnuto. Šest Křesadel 2012, dobrovolnických cen za Ústecký kraj, zná své majitele. Získají je opět ti, kteří bez nároku na finanční odměnu a nadšeně pomáhají, kde je to třeba.

Hlasujte, kdo se stane Dobrovolníkem sympaťákem Ústeckého kraje za rok 2012?

Na hvězdárně v Teplicích dobrovolničí Miroslav Neumaier, mosteckému azylovému domu pomáhá Silvia Kröhanová a nejen v nemocnici v Kadani Jan Paleček. Pro onkologické pacienty v Ústeckém Arcusu dýchá Viera Havlíčková, v dětském domově Domeček v Tisé ve volném čase působí Veronika Pagáčová, s postiženými klienty z DOZP Všebořice v Ústí zábavně sportuje čtyřčlenný tým Kuželkářů s Miroslavem Wedlichem v čele.

Kdo získal cenu

Miroslav NEUMAIER, Teplice

Viera HAVLÍČKOVÁ, Ústí

Silvia KRÖHANOVÁ, žije v Jirkově, nominace za Most

Jan PALEČEK, Kadaň

Tým KUŽELKÁŘŮ, Ústí

Veronika PAGÁČOVÁ, za Ústí, žije ve Rtyni nad Bílinou

Vybrat je byl „boj". Vždyť do Dobrovolnického centra v Ústí, které už 11. rok Křesadla vyhlašuje a pořádá, přišlo devatenáct nominací. Mezi nimi také kuriozity:

Na Miroslava Neumaiera, který dobrovolně pomáhá na teplické hvězdárně a planetáriu už 20 let, přišlo nezávisle na sobě 6 nominací z různých míst. „Jsem ráda, že byl nominován za nesociální sféru. Takových návrhů moc nechodí, ale i tito lidé jsou velmi užiteční," vysvětlila Lenka Černá, ředitelka DC Ústí.

Milá a bezprostřední byla nominace Kuželkářů. Podpořil je obrázek plný chvály a nadšení od klientů DOZP Všebořice.

Mezi letošními nominacemi se objevil také pěvecký sbor Jirkovské seniorky.

„Křesadlo od komise nedostal, ale má šanci ve velkém hlasování o nejsympatičtějšího dobrovolníka. Najdete ho na webových stránkách Ústeckého deníku," připomněla Lenka Černá.

Podle Evy Dvořákové ze společnosti Knauf Insulation, která Křesadla podpořila, letošní ročník přinesl řadu zajímavých příběhů.

Lucie Zpěváková, dobrovolnice DC Ústí i pracovnice odboru péče o dítě ústeckého magistrátu, přiznala: „Dnešek byl emotivní, jsem ráda, že jsem se komise účastnila." I pro ni byl výběr „vítězů" těžký kvůli silným příběhům. „Chodila jsem doma po bytě celý víkend," vzpomínala. Těší se na slavnostní ceremoniál předávání Křesadel 21. března v Muzeu města Ústí. „Císařský sál je krásný, ráda se tam opět podívám," řekla.

Pro Ondřeje Suchého z ústecké firmy Enlogit bylo zasedání komise zajímavé.

„Celý den žiji v tabulkách a v excelech, což je něco úplně jiného. Je to tu pro mě vhled do jiného světa, který mám v práci tendenci přehlížet. Tam se jede na výkon, ale dobrovolnictví je jiná důležitá složka našeho života," vysvětlil. Nejtěžší při rozhodování pro něj bylo jakoby „odsunout stranou" někoho z 19 lidí, z nichž všichni dělají zajímavou a důležitou práci.

„Bylo to pro mě náročné, je to pro komisi těžké vybírání," souhlasila s ostatními Jiřina Gasserová, zastupující předsedkyně komise, sama dříve oceněná dobrovolnice.

Bouřlivá atmosféra komise ji nezaskočila. „Každý má zkrátka své priority, každému při vybírání dobrovolníků záleží na něčem jiném. Je to zajímavá zkušenost, byla zde dost různorodá skupina, názory byly pestré," dodala.

Jan Dolínek z Nadačního fondu Veolia, muž, který stál u počátku dobrovolnictví v Čechách, podobně jako Lenka Černá z DC Ústí, byl jako člen komise celkem spokojen.

„Samozřejmě, že v Praze bývá víc dobrovolníků, je tu vždy větší konkurence. Ale zase ukazujeme, že dobrovolníci nejsou ti šílenci, kteří jsou schopni se řetězem připoutat k Temelínu. A naopak, Křesadlo zvedá lidem sebevědomí. Vždyť mnozí, kteří zdarma pomáhají, říkají: „Co jsem já za dobrovolníka. Vždyť jen čtu lidem v nemocnici?!"