V podstatě absolutní prioritou se na Malečovsku stalo vodní hospodářství. Obec chce získat novou studnu ve vsi Čeřeniště, další přímo v Malečově nebo v Pohoří, kde dokončují průzkumný vrt. V Rýdeči pracují na rekonstrukci vodního rezervoáru za 400 tisíc korun, právě vysoutěžili prodloužení kanalizace k čističce ve střediskové obci.

Příprava revitalizace povrchových vodních ploch se promítne do příštího rozpočtu. „Sucha posledních let nás poučily, jak je toto důležité. Část vesnic je napojená na vodovod Severočeské vodárenské, část má vlastní. Platí tu rozdílné poplatky za vodu. Navíc potřebujeme i takové běžné věci jako zavlažovat zahrady, fotbalové hřiště nebo plnit stříkačky našich hasičů,“ vysvětlil starosta Malečova Petr Kůstka.

Kromě vody je v plánu rekonstrukce hasičárny, cest, staví se nové čekárny v Proboštově, budují nové kabiny pro fotbalisty a další. Jiné starosti mají na druhé straně Ústecka, v Libouchci. Jak vysvětlil zdejší starosta Jiří Bolík, mají obavy z dostavby mostku v Jílovém, po níž se na zdejší silnici I/13 vrátí v plné síle kamiony. Po dobu oprav je totiž na silnic omezen průjezd na auta s maximálním tlakem 12 tun na nápravu.

„Ač dopravní zátěž poněkud opadla, přesto nám kamera spočítala, že naší obcí projede zhruba 6,4 tisíce aut denně. Ve špičkách je to pořádná nálož,“ stěžoval si. Před zhruba deseti lety dokonce vznikla petice, která požadovala omezení vjezdu na silnici či stavbu obchvatu na Děčínsku. Omezit provoz na silnici první třídy ale ze zákona není možné. „Jinak jsme dokončili rekonstrukci hasičárny postavené před asi deseti lety, stavíme chodník u pošty a další drobné rekonstrukce,“ popsal Bolík.

V sousedství se rozkládající Tisá nechce ztratit významný příjem z Tiských stěn. Tak jako v minulých letech během zákazu vstupu do lesů při extrémních suchách. Jedná o tom s Lesy ČR i ústeckým magistrátem. „Domlouváme opatření, která by umožnila nechat turistické okruhy otevřené,“ vysvětlil zdejší starosta Tomáš Kratochvíl.

Největší investici představuje 7 milionů do zateplení mateřské školy a do tepelného zdroje. Zároveň jsou před podpisem smlouvy na vybudování chodníku od zastávky autobusů právě kolem školky. Přijde na 2,5 milionu korun. „Část obce stále nemá vodovod, připravujeme projekt na jeho stavbu. Následuje výměna kotle na radnici příští rok,“ vylíčil Kratochvíl.

Ve Velkém Březně staví novou školní jídelnu. Tato investice přijde na 25 milionů korun. „Jde to z obecních peněz, část jsme si museli půjčit. Budeme hledat dotaci, která by nám pomohla úvěr splatit. Čeká nás modernizace bytů a další zateplení. Prioritu má rozšíření školy o další učebny a družinu,“ dodal zdejší starosta Karel Jungbauer.