Obchod tam skončil 15. července. Radnice hledala náhradu.

Prodejnu potřebují

„Bez prodejny nemůžeme být. Měli jsme tu Vietnamce, který přesídlil na jih Čech, a podařilo se nám najít provozovatelku, také Vietnamku, která snad od prvního srpna otevře. My zatím prodejnu opravíme a vymalujeme," řekl starosta Stebna Pavel Švarc.

Obec provozovateli prodejny nedává žádný příspěvek. „Stanovili jsme nízký nájem, zhruba tři tisíce korun," dodal starosta Švarc. V případě, že by ve Stebně prodejna nebyla, museli by lidé jezdit nakupovat do Dubic nebo Trmic.

Také v Homoli u Panny stojí o to, aby v obci prodejna byla. „Krám a hospoda má ve vsi být," zdůraznil starosta Ladislav Ptáček.

Příspěvek obce

Prodejna je v soukromém objektu a od obce dostává příspěvek 2 500 korun za to, že zajišťuje rozvoz zboží do jednotlivých částí obce.

„Většina lidí si pro nákup dojede autem. Ale když se něco zapomene, je fajn, když si to člověk může dojít koupit doma. Pro starší lidi by bylo velmi těžké zajišťovat si nákupy třeba autobusem, proto se snažíme prodejnu udržet," uvedl Ladislav Ptáček.

Z Přestanova to lidé mají poměrně blízko k nákupním centrům v Teplicích nebo v Ústí nad Labem, ale prodejnu v obci mají.

„Je to důležitá součást obce. Nedovedu si Přestanov bez obchodu představit. Je nezbytný. Dojet na nákup někam jinam je samozřejmě jednoduché, starší a nemocní lidé by na tom ale byli hůř," uvedla starostka Miroslava Bechyňová. Podporou obce pro prodejnu je nízký nájem zhruba tisíc korun.

Na rozumný nájem spoléhají i v Telnici. „Prodejna je v našem objektu, tak jsme stanovili takový nájem, aby se tu udržela. Děláme k tomu navíc různé opravy a rekonstrukce, chystáme výměnu oken," sdělil starosta Jan Doubrava.

Vietnamci pomáhají

Prodejnu podobně jako v jiných obcích provozuje vietnamský obchodník.

„Je to náš Filip, jak mu říkáme. Je spolehlivý, slušný a snaží se. Co vím, mají Vietnamce v prodejnách i v dalších obcích. Je to zajímavé, českým podnikatelům se vesnické prodejny nevyplatí, vietnamští obchodníci se v nich uživí," doplnil Jan Doubrava.