Mnozí obyvatelé Střekova, především ti, kteří nebydlí okolo krajského soudu, vnímají zavedení placených stání spíš s nevolí. Dávají to do souvislosti s chybějícími službami jako lékárna a dalšími. Bouřlivé diskuse ohledně nedostatku služeb se přitom objevují v podstatě u každé druhé zprávy, oznamující, že ve městě vznikla nějaká nová provozovna. Někdo by řekl, že takové informace působí jako píchnutí do vosího hnízda.

Modré zóny budou fungovat podobně jako v případě ulic okolo univerzitního kampusu na Klíši. Opatření má uvolnit prostor těm, kdo tady bydlí, s možností pořídit si rezidenční kartu. Přičemž vybírání parkovného by mělo mít i pozitivní dopad na městský rozpočet. Zdejší starosta Pavel Peterka vysvětlil, že žádostí dostala radnice opravdu hodně.

Rezidenční zóny u kampusu většinou místní vítají, ale ne všichni. Část si myslí, že je to znouzectnost. Město prý mělo vyjednat s univerzitou stavbu parkovacího domu nebo většího parkoviště a ne sahat místním do peněženek.
Parkování se u kampusu zlepšilo. Přesto ale místní lidi modré zóny rozdělují

Na kritiku ohledně nedostupných služeb reagoval s tím, že investor zmiňovaného obchodního centra má konkrétně lékárnu zasmluvněnou. „Od chvíle, kdy se podařilo prosadit změnu územního plánu, je stavba na dobré cestě. Nyní je to, myslím, už jen otázka trpělivosti. My sem nicméně nedokážeme provozovatele nahnat, pokud sami nebudou chtít. Záleží na volání trhu,“ řekl Peterka.

Rekonstrukce mostu odřízne Střekov ještě víc

Dostupnost služeb dále zkomplikuje blížící se rekonstrukce Benešova mostu, jež cestu za nákupy nebo do práce Střekovanům ještě více znesnadní. Netrpělivost v tomto ohledu mezi místními proto narůstá. Spolu s pocitem, že Střekov je pro město popelkou. Na problém ostatně poukazují déle než dekádu. Nelze přitom říci, že by „velké“ město, respektive jeho současné vedení, bralo nepříjemnou situaci vysloveně na lehkou váhu.

Tady by mohlo jednou vyrůst obchodní centrum. Proluka u krajského soudu na dolním Střekově.
Bez studie? Změna územního plánu by měla urychlit stavbu obchodů na Střekově

Poslední lékárna, ta u kruhové křižovatky, zavřela někdy před zhruba deseti lety. Další byla naproti prodejně potravin řetězce Penny, ale tam vzrostly nájmy, a tak ji provozovatel zavřel. Na argumenty, že je ve městě obchodních center dost, odpověděl na facebooku například uživatel, který vystupuje pod jménem Vlasta Petty. „Ano obchoďáků je až až, ale ne na Střekově. Lidi ze střekovské strany, ať od Brné, Sebuzína a na druhou stranu třeba až po Zubrnice, musí jet až za Labe a zbytečně si zajíždí. Kdežto na druhé straně řeky mají lidi obchoďáků jako nas… jeden Globus, dvakrát Kaufland, třikrát Lidl, čtyřikrát Penny a Billa, dvakrát Norma. Takže pokud jsem nějaký nevynechal, je jich šestnáct,“ shrnul jako odpověď těm, kdo po další obchodní zóně netouží.

Odpověď, alespoň ta z oficiálních míst, zůstává stále stejná: po dostavbě obchodního centra se problém alespoň zčásti vyřeší. Kdy to bude? Situace se nezměnila od zasedání zastupitelstva, které rozhodovalo o provedení požadované změny územního plánu. Investor, tedy společnost Saller Group, která vlastní parcely, na nichž by centrum mělo vyrůst, nezíská stavební povolení dřív, dokud nebude odhlasovaná změna, která umožní postavit obchod tak, jak si dám představuje, zanesena v územním plánu.

Plán B neprošel

Jak vysvětlila zastupitelka Eva Fialová, která materiál o změnách předkládala zastupitelům k projednání, jen samotné zpracování a zapsání této změny do územního plánu si vyžádá rok, možná až rok a půl času. Musí totiž projít zákonným úředním procesem a vyjádřit se k ní budou moci všichni, jichž se dotkne.

Pizzerie odmítá doručovat do Mojžíře. Tamní partičky výrostků jí napadají řidiče
Pizzerie odmítá doručovat do Mojžíře. Tamní partičky výrostků jí napadají řidiče

„Město ji musí rovněž představit na projednání s veřejností a vypořádat se všemi připomínkami a námitkami, které poté obdrží. Když vše dobře dopadne a změnu jako takovou nakonec zastupitelé schválí, umožní investorovi jednodušeji požádat o stavební povolení. Pokud by všichni účastníci řízení souhlasili, nemusel by provádět řadu úkonů jinak náročných na čas a vyžadujících další peníze. Například územní studii, kterou požaduje územní plán v aktuální podobě a na níž se příprava dokumentace pro územní a stavební povolení prozatím zasekla. Saller Group totiž doposud nepožádal o její zadání,“ objasnila Fialová po zasedání.

Boj o změnu přitom vůbec nebyl jednoznačný. Opozice, konkrétně zastupitelka Jana Maredová Kočárková, předložila na zasedání zastupitelstva alternativní návrh přesunout stavbu na bývalé fotbalové hřiště Slavoje Severotuk vedle sjezdu z Mariánského mostu, které dnes většinou slouží jako depozit sypkých materiálů. Vedle soudu by raději viděla bytovou výstavbu, nebo stavby s podobným charakterem a odvolává se na urbanistickou logiku a architektonickou kvalitu. To by si prý toto místo podle jejího názoru a nemalého množství těch, kdo tento názor zastávají, zasloužilo mnohem víc.

Primářka Jana Bednářová ve „svém království“: Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Primářka Emergency v Ústí: chodí za námi s kocovinou i štípanci od komára

„Bohužel se už více jak deset let nedaří najít s investorem nějakou dohodu. Lze se domnívat, že záměr v této podobě bude vyvolávat kontroverze i nadále a bude značnou částí obyvatel města i okolních domů odmítán. Což pravděpodobně přinese jenom další a další průtahy v jeho přípravě. Náš návrh nemá být žádnou konkurencí, chceme nabídnout další možnost, jak na Střekově rychle postavit obchod,“ uvedla na vysvětlenou Maredová Kočárková. Její návrh zastupitelé neschválili.

Viděli jste? Slaňování, střelba i první pomoc. Strážníci v Ústí mají svoji speciální jednotku

Zdroj: Janni Vorlíček