Nadcházející slunečné dny s teplotami dosahujícími dvacítky jsou jako stvořené pro výlety do přírody. K pěší turistice můžete využít naučné stezky po zaniklých obcích, která vede pod Bukovou horou ze Zubrnic do Malého Března. Ta vznikla jako kolektivní práce studentů Katedry historie na UJEP ve spolupráci s Archivem města Ústí nad Labem. „Byla to velká dřina. Studenti prostudovali všechny možné historické materiály a navrhli trasu. Jenomže si sami museli vyběhat veškerá povolení. Na každý strom, zeď i smítko museli sehnat svolení od majitele," popsal ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser.
Máte zelenou!
Výpravu je lepší začít od Zubrnic, z druhé strany je vesměs samé stoupání. Jedenáctikilometrová trasa vede kopcovitým terénem po neudržovaných lesních cestách. Na zeleně značené stezce se můžete těšit na zaniklé obce Velké Stínky, Stará Homole, Vitín a samoty Mauerschin a Tscherlaken.
„Region má bohatou historii a krásné okolí. Osobně bych doporučil, aby návštěvníci zhlédli úžasné a obrovské vykotlané lípy u Vitína," pozval předseda Klubu českých turistů Jan Eichler.
Většina zmíněných obcí zanikla, jelikož na svah Bukové hory nevedla silnice. Kvůli tomu se samoty po odsunu sudetských Němců po roce 1945 nepodařilo znovu osídlit a od té doby chátrají.
Jiný osud ale měl Vitín, kam přišli čeští osídlenci především z řad vojáků Svobodovy armády. Ani pováleční obyvatelé Vitína si neprosadili u úřadů, aby jim tam postavili silnici. Vinou toho i oni začali osadu postupně opouštět. Pro většinu byla poslední kapkou tragická smrt malého chlapce, k němuž se po strmé lesní cestě nedostal lékař včas.
Zpracovala Martina Laláková