Charitativní akce Rozsviťme Ústí, která každoročně přiláká stovky Ústečanů, jež koupí lampionu přání alespoň částečně usnadní život postiženým dětem, proběhne v pondělí 22. prosince od 17.00 hodin na Lidickém náměstí.

„Osmiletá Eliška bojuje hned s několika velmi těžkými zdravotními postiženími, jako je například dětská obrna, epilepsie a CVI vada zraku," popisuje Matěj Prošek, ředitel pořádající společnosti. Holčička je zcela odkázaná na pomoc druhých. Nechodí, neleze, nesedá a ani se sama nenají. I přes to je podle rodičů velmi veselá a upovídaná. „K péči o holčičku potřebují speciální rehabilitační pomůcky včetně invalidního vozíku, speciální otočné autosedačky a také bezbariérovou koupelnu," vypočítává nutné věci Matěj Prošek.

Jak lze pomoct
Přispět Elišce, Terezce a Lukášovi může každý. Lze poslat peníze na transparentní účet 2300668984/2010.

Nebo koupit lampion přání přímo na akci Rozsviťme Ústí, která se uskuteční 22. prosince.

Všechny vybrané peníze jdou ve prospěch dětí.

Nový tablet se speciálními programy by pomohl handicapované devatenáctileté Terezce. Právě tahle módní elektronická věcička pro ni znamená krok vpřed v jejím rozvoji. Vyzkoušela si ho během pobytu v lázních, kde ho měla půjčený. „Byla soustředěná a pozorná. Stačila jí malá nápověda a ukázka, aby vše rychle pochytila a uměla," vysvětluje Matěj Prošek.

Koupí lampionu přání lidé pomohou i sedmnáctiletému Lukášovi, který při nehodě před devíti lety přišel o obě nohy. I přes svůj handicap je velký sportovec. Hraje florbal. „Aby mohl hrát, potřebuje sportovní vozík. Zatím si ho půjčuje, ale to je komplikované. Doprava na zápasy, tréninky, rehabilitace nebo asistenční činnost stojí také mnoho prostředků," říká Matěj Prošek s tím, že Lukáš ale potřebuje i podpořit v jeho budoucnosti dalším vzděláním a v následném uplatnění na pracovním trhu. „Chtěl by dělat grafiku, upravovat a zpracovávat digitální fotografie či střih. K tomu potřebuje výkonnější počítač s patřičným vybavením," doplňuje Matěj Prošek.

Všem třem mohou účastníci akce pomoci nákupem lampionů, které jsou k dostání ve stánku na vánočních trzích na Lidickém náměstí, a také přímo v sídle společnosti v budově CPI u Hraničáře. Další možností je zaslání finanční částky na transparentní účet 2300668984/2010, na kterém je už přes 14 tisíc korun.

„Jsou to většinou příspěvky našich zaměstnanců, doufám, že se veřejnost brzy připojí" dodává Prošek.

Předloni Ústečané pomohli částkou přes 82 tisíc korun tříleté Lucince, která mohla za peníze z lampionů dvakrát absolvovat nákladnou speciální léčbu v lázních Klimkovice. Loni se mohl zase radovat patnáctiletý Patrik, jemuž lidé přispěli velmi pěknými 138 tisíci korunami na nový elektronický vozík.