V Neštěmicích u obchodního domu Květ se obyvatelé mohou každoročně těšit ze záplavy květů. „Letos kvetou nějak dříve,“ poznamenala jedna ze zdejších obyvatelek. Podle kvetoucích sakur každý rok určuje, že „jaro už je definitivně tady“. Jejich časně jarní bohaté květenství patří mezi každoroční úchvatnou podívanou.

V Japonsku původně znamenalo období rozkvětu sakur začátek období sázení rýže. Lidé přinášeli obětiny bohům kami šintoistického náboženství, o kterých věřili, že žijí uvnitř stromů. Hlavní součástí toho bylo pití saké.

V období Heian na konci 8. století se „sakurový“ svátek hanami uchytil u vyšších tříd. Konkrétně císař Saga, který vládl v letech 809 až 823 našeho letopočtu, rád pořádal večírky, aby si mohl prohlédnout květy. Během slavnosti přicházeli hudebníci a básníci, aby pobavili a věnovali umění kráse a symbolice stromů. Tehdy se Hanami stala základní tradicí národa.

Existuje přes dvě stovky kultivarů této půvabné rostliny. U nás, stejně tak jako v Asii, je s oblibou využívaná jako ozdobná rostlina na výsadbu na veřejných prostranstvích.