Výlety, malování vojáčků pro děti, porcelánové dny, nebo setkání s nejslavnější princeznou Československé televize. To vše pro své příznivce a návštěvníky připravilo ústecké muzeum.

Mezi zřejmě nejatraktivnější akce srpna patří určitě rekonstrukce bojů s Francouzi v Ústí. „Od Slaného přes Terezín do Ústí pochoduje spojenecká armáda s jezdci na koních, která dorazí v pátek odpoledne na Střekov," popsal to Miroslav Král, ředitel ústeckého muzea.

Tipy na akce6. 8., úterý, od 9:00, Putování po vodopádech II., sraz před hlavním vchodem do muzea

15. 8., čtvrtek od 16:00, Muzeum čte dětem

17. 8., sobota, od 8:00, Za pomníky do Varvažova a Chlumce, sraz na zastávce MHD Divadlo

21. 8., středa, od 10:00, Namaluj si svého vojáčka, v ceně programu je figurka, vstupné 90 Kč.

30. 8., pátek, od 16:00, 200 let od vyhnání francouzských vojsk z města, Mírové náměstí

6. 9., pátek, od 10:00 do 18:00,
Třetí porcelánové dny

od 3. 9., Arabela

Bitva a vojáčci

Poslední pátek v srpnu se pak v 16 hodin na Mírovém náměstí střetnou tato spojenecká vojska s napoleonskými jednotkami a začne samotná rekonstrukce vyhnání francouzských vojsk z města.

O hudební doprovod se postará vojenská kapela Jiřího Matějky. „Akce je upoutávkou na velkou rekonstrukci bitvy u Chlumce, která se bude konat u Přestanova hned na to, v sobotu od 16 hodin.

Kdo se nebude moci dočkat, nebo chce zábavnou formou seznámit své děti s historií města, může 21. srpna od 10 hodin zajít na malování vojáčků. Lektorem je muzejník Jiří Bureš, který tu má na starosti vojenské sbírky.

„Budeme malovat vojáčky z napoleonského období. Děti si mohou vybrat, který se jim bude líbit, ale počet je samozřejmě omezen a kdo dřív přijde, bude mít víc možností," upozornil Bureš.

K malování budou vojáčci Dánska, Francie, Rakouska, všichni od pěchoty. „Vyrobeni budou z umělé hmoty, jelikož cín dětem škodí," uklidnil Bureš. „Výroba jednoho trvá v řádu hodin. Musí se odlít, omýt, dát na stojánek, natřít základovou barvou. Tohle děti zvládnou tak za hodinu a půl," dodal lektor.

Sám má s tvorbou vojáčků a dioramat široké zkušenosti. Je například autorem velkého dioramatu bitvy u Chlumce, které je vystaveno v ústeckém muzeu. Vytvořil ho před patnácti lety.

Kouzelná princezna

No, a kdo bude mít po všech těch výstřelech a mávání praporů vojáků plné zuby, může se stavit v muzeu během září na výstavě o nejznámější české televizní princezně, Arabele.

„Výstavu kostýmů a rekvizit z první série pohádkového seriálu Arabela z let 1979 až 1980 a z pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek natáčeného v letech 1990 až 1993, jsme připravili na 3. září a pokračovat bude až do 29. října," upřesnil to Vladimír Cettl mladší, projektový manažer muzea.

Na návštěvníky se těší půvabná princezna Arabela s celou královskou rodinou, zlým Rumburakem, mocným Fantomasem a mnoha dalšími postavami z Říše pohádek. K vidění budou také rekvizity z tohoto kultovního seriálu.