Další fotogalerii najdete zde (na webu Ústeckého deníku).

Velká radost! Tolik zábavy, piva i empatie - pomoci lidem vyplaveným povodněmi! To vše byly Pivovarské slavnosti Zlatopramen 11, které hostilo v sobotu Letní kino v Ústí nad Labem.

„Přišlo na 8 tisíc lidí, vytočilo se 395 sudů piva. Myslím, že firma Heineken je spokojená. Odpadly fronty na pokladnách i při čekání na pivo, které byly loni," uvedl Luboš Machoň, pořadatel.

Peníze pro vyplavené

A povodňová charita, do níž letos byly slavnosti spojeny? Skvělé výsledky! Heineken dal 100 tisíc ze vstupného na povodně, umělci přispěli ze svých honorářů částkou 123 tisíc, vydraženy byly věci za 36 tisíc, z toho 2 předplatné Ústeckého deníku i kytara podepsaná umělci včetně Richarda Krajča z kapely Kryštof. Kytara vynesla 18 tisíc korun. „Počasí vyšlo, nic vážného se nestalo, jsme spokojeni," dodal ještě Luboš Machoň.

„Bylo to tu super, organizace i lidi. Jen jsme asi odnesli, že jsme hráli první," řekl Apíno, frontman ústecké kapely New Black Jack. „Jsme rádi, že vybrali kapelu z Ústí, v heavy metalu tu zatím lepší není. Hráli jsme i Děti noci a Černého krále, songy, které jsme točili v Praze ve studiu v Hostivaři i jedny Accept pro fanoušky," dodal.

„Přišel jsem na poslední dvě písničky MIG 21, těším se na Kryštofa," tvrdil návštěvník Martin Zachar, který do kina dorazil s rodinou. „A samozřejmě se těším i na pivo."

MIG 21 dívkám i otci

MIG 21, tedy jeho frontman Jiří Macháček, byl vtipný i hitový. Hrál nej kousky jako Slepic pírka či Malotraktorem či Snadné je žít, „zasóloval si" na dětskou gumovou kytaru, pochválil krásu dívek z publika a dal také asi nový song pro svého otce, který bydlí v nedalekých Litoměřicích. Pohoda.

Protože ale byl ve stejném termínu na hradě Střekov nad Ústím benefiční Útulek Fest, ještě jsem si poslechl pár písní pop punkových Rybiček 48, které uvidíme na podzim v Mikulášovicích na festivalu Free Tibet 2012, a rozběhl se na hrad.

Propásl jsem tak celé pop rockové Eddie Stoilow, kapelu pohledných chlapců z Prahy, a přišel až na dražbu ve prospěch lidí, jimž vzala povodeň majetek či i domov.

Jen kapka v moři?

Dražbu a akci vůbec skvěle moderoval Ondřej Vodný, spíkr Evropy 2, Ústečan stejně jako Jiří Dušek, který dal za unikátní kytaru 18 tisíc korun.

„Já nevím, jestli je to tolik peněz. Myslím si, že to těm lidem tak moc nepomůže, je to taková ta pověstná kapka v moři. Tak doufám, že i ona trochu vypomůže těm, kteří to potřebují," byl rád muž z ústeckých Všebořic.

„V životě bych nedal peníze na nic, u čeho bych neviděl, jak to pomohlo," rozohnil se v zákulisí Slavností Jiří Vít z Ústí-Klíše. „Ale tady rád pomůžu," řekl muž, který vydražil zase něco jiného.

„Naše babička, když se dozvěděla, že jí vybrali, že jí pivovar pomůže, měla v očích slzy. Pomoc zde pro nás znamená strašně moc. Babička je téměř nechodící, když jsme ji měli evakuovat, řekli nám, že má být voda do půl metru, ale nakonec byla metr a půl. Všechno mám uplavalo kromě osobních věcí," řekla Petra Pazderová z Vaňova. Také ona při tom měla oči plné slz smutku i radosti z pomoci. „Za vybrané peníze koupíme babičce i novou postel," prozradila.

Cvalda Walda

To, co pak předvedl v amfiteátru Walda Gang, podle novinářů nejhorší zážitek z Benátské noci 2012, to bylo opravdu hrozné. Jsou revival, hrají hity Eldorado, Ó Zuzano, Hoja hoj s „tvrdými kytarami" i lehce šílenou show. Staví na image svého zpěváka-hosta, zarostlého jako Waldemar Matuška, proto mají jeho jméno.

Ač skoro celý amfiteátr na tu bandu šílel nadšením, kam se hrabe Walda Gang na Turbulenc či Těžkýho Pokondra?! Být Matuškovou vdovou, ten paskvil zakážu. Moc lidová zábava…

Tedy až to nejlepší na konec, skvělý hitový Kryštof.

„Jsme spolu 20 let," řekl publiku zpěvák Kryštofa Richard Krajčo. „Na podzim dáme na web zdarma video z našeho halového turné," slíbil nám.

A už to jelo. Ukázky z alba Inzerát, hity hity hity. Rubikon, Zatančím, Křídla z mýdla, Inzerát i Cosmoshop, abychom si zaskákali, či Atentát. „Dnes jsme hráli na Votvíráku a já si říkal, že jsme tam měli být až večer. Ale v Ústí je to lepší," pravil Richard.

Kapela vhodila do davu obrovské barevné balóny, a ty pak létaly amfiteátrem nad hlavami diváků. „Ale ne, to nejsou balóny. Jsou to prezervativy našeho bubeníka," smál se Richard Krajčo. A finále? V písni Cesta z nové desky Inzerát se potkala melancholie s ohlušujícími výbuchy zářivého ohňostroje. Krása!

Fanynky, fanoušci a pomoc

„Je to tu úplně super, bomba. Kapely jsou hustý, i atmosféra, kámoši jsou hustý i pivo je hustý," byla plná nadšení Vlasta Aťa z Neštěmic. „Nejlepší tu dnes byly Rybičky 48. Hráli mi i hity „O o ou" i „Zamilovaně šťastná". Zapařily jsme si na ně, zatancovaly, zakalily," smála se Kristýna z Neštěmic, její dobrá kamarádka.

Těšilo je, že akce přispěje vytopeným. „My v Neštěmicích dopadli dobře, ale lidem, kterým to zaplavilo domy, mi bylo líto. Mají s tím starosti. I já mám hodně starostí, třeba s klukama, ale tak velký ne," smála se první dívka. „Jsem ráda, že se vybralo tolik peněz," dodala ještě.

„Myslím si, že letos je výborný výběr kapel. Walda Gang, Kryštof a Mig 21, ty tři mě tu nejvíc pobavily. Jsem jejich fanoušek, dělaly výbornou show," řekl na oslavách Pavel Peterka z Olšinek u Ústí. „Je super, že se tu pomáhá lidem postiženým povodněmi. Je pěkné, že se i kapely vzdaly půlky honorářů," dodala Šárka Lerchová z Ústí-Klíše.