Sem tam hýbne hlavou a žábrami, ale jinak už leží bezvládně. Přesto se téměř dvoumetrový sumec neštěmickému rybáři Pavlu Bartošovi nechtěl jen tak vzdát. Toužil si dál plavat v Labi v okolí Brné. „Zápasil jsem s ním téměř půl hodiny, je to velký bojovník," řekl na adresu svého soka rybář.
V tom přiběhl jeho syn Pavlík. „Pořádně si ho nafoťte," ukazoval pyšně na tátův úlovek. Sumec mohl vážit asi tak dvakrát tolik co on.
„Měří 198 centimetrů a bude vážit kolem padesáti kilo," odfukuje Pavel Bartoš, když pózuje se svým největším úlovkem.
Rybaří pět let a za tu dobu již ulovil 35 sumců, doposud byla tím největším metr a čtvrt velká dravá ryba.
Sumec vzbuzoval v neděli v Brné velkou pozornost. Kolemjdoucí se s ním fotografovali a vyptávali se.
Rybářův kamarád ale poznamenal. „Hlavně tam nepište, kde ho Pavel chytil, to bychom si zde už moc nezarybařili," prosil.
Královský úlovek bude mít i své místo mezi trofejemi. „Hlavu si nechám vypreparovat a z masa uděláme guláš, je výborný. Část asi ještě vyudíme," plánoval si Pavel Bartoš.
Kvality masa se neobává. „Labe je nad střekovskými zdymadly čisté," myslí si.
A jak se taková obří ryba chytá? „Na háčku jsem měl třiceticentimetrového tlouště a když jsem sumce tahal z vody, dal jsem mu čtyři prsty do tlamy a palec pod ní," ukazoval při tom na zničený prut. „Ta mrcha mi ho zničila, přitom byl nový, stál dva tisíce."
Jenže i tak to stálo zato. Vždyť Pavel Bartoš na svého sumce čekal do sobotní půlnoci, pak si šel na čtyři hodiny zdřímnout do auta a pak opět za prut.
„V devět ráno konečně zabral. Bylo perfektní počasí, sumci mají rádi dusno před nebo po bouřce," vysvětlil muž v maskáčích.
S rybařením v neděli musel skončit. „Máme povoleno maximálně sedm kilo ryb denně, to už jsem si vybral," usmál se.
Sumec velký
Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku 20-40 let. V prvním roce života dorůstá 10-18 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1-3 kg ročně.
Dokáže ulovit i kachnu.
Lov sumce je velice obtížný. Právě proto je mezi rybáři tolik oblíben. Nejlepší je tmavá dusná noc před bouřkou, kdy je ve vzduchu cítit déšť. Naprosto nevhodná je jasná a chladná noc. Důležité je sumce nejprve najít. V nočních hodinách ho prozradí nezaměnitelné hlasité tlučení (vzniká pří lovu rybek). Sumec je ryba stanovištní. Pokud se prozradí v určitém místě, bude v okolí zhruba 100 metrů lovit i v dalších nocích. Sumce lze při dně ulovit za soumraku a ranním svítání, kdy vyráží na lov respektive se z něj naopak vrací do úkrytu (potopený strom, husté rostliny, balvany). Nástraha se klade vždy těsně pod hladinu. Nástrahou je obvykle větší živá rybka. Předpokladem úspěchu je chování na břehu. Sumec je nesmírně plachý. Zaplaší ho hluk i světlo. Pokud sumec zabere, snaží se rychle schovat na dno do svého úkrytu. Tento únik je třeba co nejvíce brzdit a sumce unavit. (zdroj: wikipedie)