Drobné mladé dívce ze třetího ročníku Obchodní akademie na Střekově se klepou ruce a je viditelně v šoku. „Ne, já nemohu. Raději kamarádi," říká vystrašeným hlasem, když chci, aby mi popsala své pocity. Nakonec ji zachraňuje spolužák Jiří Poživil, který s ní v autě byl. Jeho zase až tak nevystrašila. „Byl to zajímavý zážitek, velmi poučný," říká.

Právě vystrašit mladé lidi tak, aby při pohybu na silnici byli co nejopatrnější, je cílem dvoudenní akce, kterou pořádá policie a Besip mezi ústeckými středoškoláky. „Jde nám o to, nějak se mezi tyto lidi dostat a přimět je, aby se zamysleli. Nakonec se zúčastní většina středních škol z Ústí," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policisté a dopravní preventisté ale nesázejí jen na trenažéry. Zaujmout se snaží i příkladem. Jako modelový příklad si zvolili nehodu z 15. ledna, z níž v úvodu studentům promítají záběry. Z nehody, která se stala osudnou stejně starým lidem jako těm sledující plátno. „Osmnáctiletý řidič nezvládl řízení, narazil do stromu a pak do hřbitovní zdi," popisuje studentům mluvčí. K drastickým obrázkům dodává: „Jeho spolujezdec byl na místě mrtev. Řidič podlehl zraněním po převozu do nemocnice." Dívka, která s nimi jela, byla těžce zraněná. Řidič nebyl opilý, ale jel ve vypůjčeném autě, které neznal a řidičský průkaz měl jen 3 měsíce.

Studenty ale zajímalo hlavně to, že si mohli vyzkoušet, jak se řídí automobil nebo motorka. Vyzkoušeli si i brýle simulující opilost či drogy. Kromě rotujícího automobilu byl zájem o simulátor nárazu ve 30 kilometrové rychlosti. „To byla šlupka," komentovali nejčastěji náraz studenti.

Miroslav Trojan přiznal, že ho síla překvapila. Má řidičský průkaz již asi rok a jednou měl i nehodu. „Bylo to na ledu. Ale rozhodně to nebylo tak silné jako dnes," tvrdí. Je to pro něho i ponaučení.

To samé si odnesl i Jiří Poživil. „Když jezdím v autě, tak pásy používám. Myslím, že na jejich zapínání již nikdy nezapomenu," dodal.