Na vegetariánskou stravu si tenhle obrovský „cvrček“ rozhodně nepotrpí. Nejraději má ostatní drobný hmyz. Ona je to vlastně obří dravá kobylka, ale nemá české jméno. Pouze latinské: Panoploscelis specularis. V angličtině mu říkají „ostnatý humří cvrček“.
Žije pouze ve vzdálených a nepřístupných tropických deštných pralesích střední a jižní Ameriky. Ač jinak se svými rozměry dosahuje impozantních rozměrů, objevena byla až v roce 1950, sameček dokonce až v roce 2003. Není totiž jednoduché je spatřit. Potravu loví zásadně v noci, přes den se skrývají v úkrytech. Žijí ve vlhkém podrostu amazonských pralesů, rozšířené jsou tyto kobylky v Kolumbii, Ekvádoru, Peru, Brazílii a Guyaně, zejména ve vyšších polohách řeky Amazonky.
Aby se kobylky navzájem slyšely, mají citlivé sluchové orgány. Trnité nohy poskytují významnou ochranu před případnými predátory, například opicemi. O jejich síle svědčí fakt, že tyto kobylky dokážou velmi citelně kousnout. Ústečané nyní mají unikátní možnost si tyto unikátní členovce po omezenou dobu prohlédnout na vlastní oči v místním muzeu coby exponát měsíce dubna.
„Muzeum získalo jeden pár tohoto pozoruhodného živočicha v rámci spolupráce s ekvádorskou univerzitou Escuela Superior Politécnica de Chimborazo (ESPOCH) v Riobambě,“ dodal ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.