Výrazný nárůst kamionové dopravy. Toho se bojí lidé na Libouchecku. Společnost CPI totiž neupustila od plánů postavit u Žďárku velké logistické centrum. Zvolila jen jinou taktiku.

Když soud koncem loňského roku vrátil rozhodnutí o umístění stavby zpět liboucheckému stavebnímu úřadu k novému projednání, CPI „rozdělila" parcelu na dvě.

Tu část, na níž by nejspíš nezískala potřebnou výjimku z ochrany ohrožených živočichů, vypustila. Vzniklo tak menší území na Libouchecku, s nímž by již nemusela mít takové problémy jako dosud.

Stovky kamionů

Obec Libouchec proto žije v obavách, že se společnosti nakonec podaří její záměr prosadit, jelikož plány CPI počítaly až s 1,5 tisícem kamionů denně.

„Kamiony nás tady trápí nejvíce. Jezdí jich tady stovky. Z těch máme největší strach," podotkl zdejší starosta Jiří Štěrba. „Nemluvě o tom, že podél dálnice stojí spousta hal, které zejí prázdnotou."

Libouchecké problémy s nákladní dopravou už trvají několik let. Před lety dokonce místní sepsali petici a předali ji Senátu ČR. Bez výsledku.

Lidé tu mají popraskané stěny. Pro hluk si nemohou ani sednout na zahradu, nehledě na nebezpečí, že někoho z nich náklaďák může kdykoliv srazit, když půjde podél silnice. Řidiči kamionů totiž často nerespektují omezení rychlosti.

Před časem tu dokonce nákladní auto do domu narazilo. Být to kamion, skončil by v obývacím pokoji a mohl někoho zranit, či zabít.

Odklad?

Společnost CPI v dokumentaci píše, že zatím stavět neplánuje, podobně zněla i vyjádření mluvčích v minulých měsících, ale tomu nevěří ani obec, ani ekologičtí aktivisté, kteří místním pomáhali v boji proti plánům CPI.

„Jen to odložili. Nikde není psáno, že jednou nezačnou stavět," prohlásil Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody. Ta dlouhodobě bojuje proti stavbám v Podkrušnohoří a její petici podepsal i zesnulý ex-prezident Václav Havel. „Otázka je, co by tu stavěli. Kromě skladů plánují i montážní haly."

Společnost CPI navíc dostala od inspekce životního prostředí pokutu, přesahující milion korun, jelikož pozemky rozorala a polila močůvkou. Tím zlikvidovala třeba chráněné druhy hmyzu. Deník se pokoušel kontaktovat v pátek mluvčí společnosti, ti ale nepřijímali hovory.