Krajský úřad neudělil společnosti CPI výjimky z ochrany dvou kriticky ohrožených živočichů, chřástala polního a střevlíka zlatitého.

Informaci potvrdila Magdalena Hanáčková z kanceláře hejtmana.

„V těchto případech není udělení výjimky možné, neboť by mohlo dojít k zásahu ovlivňujícímu populaci zmíněných druhů," uvedla.

CPI počítala s tím, že vyasfaltuje zhruba 40 hektarů zelených luk, kde žije 18 chráněných či kriticky ohrožených druhů živočichů, a postaví tu několik hal. Byly by větší než několik fotbalových hřišť a dojíždělo by sem 1,5 tisíce kamionů denně.

Na co dostali výjimku, na co naopak ne

ANO výjimkám (povolit): bramborníček hnědý, ťuhýk obecný, prskavec větší, svižník polní, mravenec, čolek obecný, žluva hajní, modrásek bahenní, modrásek očkovaný, strnad luční, skokan skřehotavý a zmije obecná

NE výjimkám (zamítnout): chřástal polní (snímek nahoře) a střevlík zlatitý (dole)

Michaela Winklerová, mluvčí CPI uvedla, že co se týká logistického parku ve Žďárku, počkají s komentářem nejprve na oficiální vyjádření úřadů. „Nebudeme reagovat na vyjádření zaslaná médiím, počkáme si na vyjádření určené přímo nám."

Rozhodnutí krajského úřadu ale s povděkem kvitoval starosta Libouchce Jiří Štěrba. „Určitě jsem rád. S CPI je peklo, proti té stavbě tu panuje velký odpor veřejnosti. Takže jestli to nepostaví, budeme rádi. Je to megalomanský projekt. Když jedete do Prahy, jsou podél dálnice mraky takových objektů, a všechny prázdné!"

Marian Páleník ze společnosti Přátelé přírody, jež pomáhala místním lidem s protestní peticí, uvedl, že je to dobře. „Na druhou stranu mne fascinuje, že na dalších víc jak deset druhů kraj výjimku udělil," řekl.

CPI totiž žádala o výjimky z ochrany na celkem osmnáct druhů. „Ono ani tak nejde o ptáka s broučkem, ale především o to, že ta stavba by byla brutálním zásahem do krajinného rázu," dodal Páleník.