„Samospráva na obvodech stojí město zbytečných 13 milionů. Obvody ani nemají zvláštní pravomoci, kromě prodeje majetku. Jsou závislé na centrální radnici," řekl zastupitel obvodu Ústí n. L. město Miroslav Florian (SZ).
„Celý aparát vyjde draho a je přitom nepřehledný," dodal. Starostové obvodů nesouhlasí.
„Podobná debata se tu vede roky. Letos jsou ale obvody s pokrácenými rozpočty skutečně na hraně," uvedl starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík (ODS).
„Samosprávu nemůžeme vykonávat naplno. Zajistíme matriku, sociální služby, peníze na opravy chodníků nebo dětských hřišť ale nezbývají," doplnil Tvrdík. Podle něj obvody přesto smysl mají. „K lidem máme blíž než úředníci z magistrátu," řekl.
„Pracovníci obvodu čtvrť i její specifika znají. Navzdory tomu, že obvody někdy rebelují, řídit vše z jednoho místa, je špatně," sdělil starosta Severní Terasy Josef Macík (ČSSD).
„K čemu jsou ale bližší obvodní starostové, rady a zastupitelstva, když mají omezené pravomoci a s vedením města, které rozhoduje o výši jejich rozpočtu, se politicky hašteří?" oponoval Florian. Sám navrhuje, aby na svých pracovištích zůstali například úředníci vyřizující občanské průkazy.
Vedení města otázku fungování obvodů zatím neřeší. „V tomto volebním období se návrhem na zrušení obvodů žádný orgán města nezabývá a ani to neplánuje," informoval Karel Rouč z kanceláře primátora.
Městský obvod lze zrušit na základě rozhodnutí zastupitelstva či referenda konaného na území, na němž se zrušení navrhuje. „Obyvatelé Ústí nad Labem mají tudíž možnost podat formou petice návrh na jeho konání," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Podobné referendum čeká na jaře například obyvatele Pardubic.