V podvečer se tak s vodou, která v některých domech dosahovala několika desítek centimetrů, museli poprat obyvatelé čtyř rodinných domků. A boj to byl neúprosný, valící se voda měla velmi silný proud a unášela vše, co jí stálo v cestě.
FOTOGALERII!
Zdejšímu starostovi Tomáši Pernekrovi se prý nepodařilo dovolat žádné pomoci. „Víceméně jsme se hasičů nedočkali a pomohli jsme si svépomocí, okolní lidi pomáhali těm vytopeným,“ potvrdil Pernekr.
Obce takzvaného mikroregionu Velkobřezensko se přitom finančně podílejí na práci poloprofesionální jednotky zdejších hasičů a ty přitom zasahují na území města Ústí nad Labem.
Obec podle Pernekra má povodňový plán připravený. „Plán je ale jedna věc a skutečnost druhá,“ dodal. Poškozeným lidem nabídl finanční pomoc, úřad bude mít dveře otevřené.
Poslední poškozený dům dopadl také ne zrovna příjemně. "Máme vyplavenou studnu. Během hodiny se to všechno semlelo, že jsme nestačili nic udělat. Takže studnu teď vyčerpáváme a vypouštíme z ní vodu," řekla obyvatelka domu.
Problémy byly i jinde na Ústecku
Bleskový příval vody zatopil v Leštině u Zubrnic vozovku do Zubrnic a část jí strhl. Přímo v Zubrnicích zas voda zaplavila zahrádky a příjezdové cesty proměnila v dravou řeku.
Na místo tedy vyslal střekovské dobrovolné hasiče zdejší starosta Žáček. „Kraj a krajský úřad zřejmě nezareagovali, jak měli. O tom, že mají přijít přívalové deště jsme ale věděli. Nedokážu pochopit, jak je možné, že v této mimořádné situaci nebyl tedy kraj schopen zkoordinovat pomoc okolním obcím,“ komentoval to.
V Malém Březně vyplavila velká voda i místní mateřskou školku. Podrobnosti i vyplavené školce připravujeme.
„Integrovaný systém je v provozu, funguje a musí fungovat,“ komentoval situaci krajský radní Petr Benda. „Pokud se starosta Pernekr nedovolal pomoci, je to problém záchranných složek. To mě mrzí a nechám to prošetřit,“ dodal Benda.
Zpracovali: Janni VORLÍČEK a Filip VLČEK
--> Ústecké silnice se nečekaně rychle změnily v řeky
--> Městská hromadná doprava se zkomplikovala