První cenu převzala Šárka Coganová 3. září za práci předloženou do přehlídky současného výtvarného umění Intersalon. „Intersalon je mezinárodní přehlídka více než 80 výtvarných umělců z Česka, Německa, Rakouska, Slovenska, Rumunska, Moldavska a Itálie. Mezinárodní porota z vystavených prací vybírá 7 nejlepších pro veřejné ocenění,“ uvádí vedoucí katedry výchov uměním Vladimír Šavel.

Šárka Coganová cenu převzala při oficiálním zahájení přehlídky Intersalon na zámku Dobrohoř u Starého Města pod Landštejnem. U grafiky na zadané téma "Hranice" výběrová komise ocenila inovativní pohled na tento námět a jeho netradiční zpracování.

Žezlo Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Univerzita v Ústí bude volit nového rektora. Martin Balej obhajovat už nesmí

Druhý výrazný úspěch mladá akademička UJEP zaznamenala jen o několik dní později, v úterý 13. září na výstavě v Sankt Anna-Kapelle v německém Passau pořádané pod záštitou Sparkasse Passau ve spolupráci se Spolkem bavorských výtvarníků a Asociací jihočeských výtvarníků. „Zde Šárka Coganová převzala prestižní cenu Junge Kunst, přičemž mezinárodní komise tentokrát ocenila zejména její přínos v práci s novými médii v alternativní grafické tvorbě,“ pochvaluje si vedoucí katedry Šavel.

"Junge Kunst je mezinárodní přehlídka současného umění pro výtvarné umělce z rozhraní Česka, Německa a Rakouska. Jedenáctičlenná porota vybírala v roce 2022 z více než 100 přihlášených uměleckých děl, přičemž cenu získali jen tři výtvarníci – za ČR Šárka Coganová a dále pak po jednom oceněném za Rakousko a Německo," upozorňuje mluvčí univerzity Jana Kasaničová.

Děkanka Filosofické fakulty UJEP v Ústí nad Labem Michaela Hrubá
Celostátní sjezd historiků je pro Ústí i celý kraj dobrou reklamou, říká děkanka

„Odměnou pro oceněné umělce je nejen samotná výstava a katalog, ale také skutečnost, že od každého z nich Sparkasse zakoupí jedno dílo,“ upozorňuje Vladimír Šavel.

Šárka Coganová je výrazným uměleckým i pedagogickým přínosem ústecké katedry výchov uměním na PF UJEP. Vyučuje zde zejména didaktiku výtvarné výchovy. Vzhledem k dlouholetému působení na sportovní základní škole Arbesova v Jablonci nad Nisou má vynikající předpoklady spojovat teorii s praxí a zároveň plošné výtvarné vyjadřování, zejména volnou grafiku a alternativní grafické techniky.