Záběry ukázaly nová vlčata na Šluknovsku a v Krušných horách. Na Šluknovsku či jeho blízkém okolí na německé straně se vlci nepravidelně vyskytují od roku 2012. „Nejnovější snímky vlčete na Šluknovsku potvrzují rozmnožení v přeshraniční vlčí smečce už třetí rok v řadě. Vlčat se v této lokalitě ovšem narodilo více, jak dokládá nezdokumentované přímé pozorování,“ řekl expert na velké šelmy Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Vlčata už také zaznamenaly vlčí hlídky, které studují šelmy přímo v terénu. „Během jedné z pochůzek se mi podařilo pozorovat dvojici vlčat, která se nejspíše během dne vydala na průzkum vzdálenějšího okolí nory, zatímco rodiče odpočívali nablízku. Jakmile mě jedno z mláďat zpozorovalo, několik okamžiků jsme na sebe hleděli a poté obě vlčata odběhla. Později jsem do těchto míst dal fotopast a po několika dnech tak získal fotografický důkaz,“ popsal setkání koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha na Děčínsku Radek Kříček.

Odhozené vajgly na mnoha místech hyzdí centrum Ústí.
Špačky, střepy, obaly. Ústečané kritizují nepořádek na Mírovém náměstí a v okolí

Historicky poprvé od doby, kdy se vlci vrátili do Česka, se podařilo potvrdit narození mláďat i u smečky, která žije v Krušných horách. „Je skvělé, že se po třech letech usilovného monitoringu podařilo najít místo, které nám poskytlo nejen úchvatné záběry na dospělé jedince, ale zároveň na tři vlčata, a potvrdilo se tím, že se vlkům v naší krajině daří,“ připomněla koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách Štěpánka Kadlecová. Je pravděpodobné, že se po Krušných horách pohybují další jedinci i mimo tuto smečku. Vlčí hlídky se proto snaží zjistit, zda se jedná o samotářské kusy, vlčí pár nebo další smečku.

Fotopast zachytila vlčata na ŠluknovskuZdroj: Hnutí Duha

Fotopast zachytila vlčata na Šluknovsku  Foto: Hnutí Duha

Nárůst počtu vlků ale nevzbuzuje pouze radost. Minulý týden proběhla v Českých Budějovických výstava Země živitelka, kde na tiskové konferenci zástupci myslivecké komise při Agrární komoře uvedli doporučení, aby vlk přestal být chráněný jako přísně ohrožený živočich a mohl být v budoucnu loven. Důvodem jsou škody, které vlčí smečky způsobily zemědělcům. „Škody narůstají. Chovatelům vadí i to, že řešení výplat za způsobenou škodu trvá dlouho a dostávají poměrně nízké částky,“ uvedl předseda komise Jiří Neudörfl.

Hrad Střekov, rok 1902.
Výstava o Střekovu boduje. Zájem panuje i v Německu

Záměr se ale setkal s odporem u ministerstva životního prostředí, které poukazuje na ochranu vlků evropskou legislativou, i u Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. „Do naší krajiny patří jak hospodářská zvířata, tak šelmy. V situaci, kdy je v České republice přemnožena spárkatá zvěř a kdy způsobuje škody na lesních porostech a zemědělských plodinách v řádech miliard korun ročně, jsou představy o redukci jejích přirozených predátorů opravdu velmi zvláštní,“ upozornil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Evropská komise na konci května také schválila navýšení podpory pro chovatele. Stát bude nově chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení chovů proti šelmám.