Doslova za minutu dvanáct se mohou Ústečané nechat očkovat proti přicházející epidemii chřipky. Zdravotní ústav v Ústí nad Labem totiž tento týden začal nabízet cenově zvýhodněné očkování, kdy vakcína stojí jen 150 korun.

Běžně protichřipkové vakcíny stojí o 200 korun více. Zájem lidí je velký.

„Lidé k nám chodí a nechají se očkovat, mnozí z nich i volají a chtějí se informovat," řekla Deníku vedoucí oddělení očkování a epidemiologie Eva Jílková.

Zároveň ale upozornila, že lidé nemohou čekat okamžitou pomoc. „Imunita proti chřipce začne až po 10 až 14 dnech. Do té doby se s virem mohou setkat a onemocnět, protože chřipka se na území Česka již vyskytuje," vysvětlila.

Zasáhla přímo na Ústecku. Lékaři minulý týden v ústecké nemocnici hospitalizovali muže z Litoměřicka, který byl ve vážném stavu s takzvanou prasečí chřipkou. Jílková uvedla, že chřipkové vakcíny jsou účinné i proti tomuto chřipkovému kmeni.

Onemocnění chřipkového typu postihlo i Ústečana Františka Ráčka. „Špatně jsem se cítil již od soboty. V neděli mě bolelo v krku, na hrudi a svalstvo," popsal svoje onemocnění.

V pondělí proto navštívil svého lékaře a dostal nakonec i antibiotika. Kvůli chřipkovému onemocnění se totiž u něho vytvořil i zánět horních cest dýchacích.

Nejlepší dobou pro aplikaci protichřipkové vakcíny je podzim. V Česku mají lidé nad 65 let očkování zdarma, ostatní si ho musí platit.

Mnozí lékaři Deníku loni v listopadu řekli, že některé pacienty musí k očkování doslova přemlouvat, protože se vakcíny obávají. Často ale bývají očkovaní hlavně staří lidé z domovů důchodců.

Krajský hygienik Josef Trmal Deníku ale řekl, že obavy z vakcíny jsou neopodstatněné. Dodal, že kromě faktu, že se očkovaní lidé vyhnou nemoci, to pro ně může znamenat i ekonomický přínos.

Jak se vyvíjí počet chřipkových onemocnění v Ústeckém kraji v tomto týdnu, budou hygienici vědět v pátek, kdy kompletují počty ošetřených v ordinacích lékařů.

Chřipková epidemie

Ministerstvo zdravotnictví evidovalo v úterý už 49 hospitalizovaných s chřipkou. Sedm z nich nemoci podlehlo. Pro lékaře ministerstvo spustilo speciální chřipkovou linku.