Ústí nad Labem se od ledna zapojí do integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje. Jízdenky se zdražovat nebudou.

Integrovaný dopravní systém

Cestujícím budou uznávány jízdenky koupené u jiného dopravce v jiném městě. „Například na jízdenku zakoupenou v trolejbuse v Teplicích budou moci lidé cestovat zeleným autobusem do Ústí nad Labem a tam na stejný doklad přestoupit ještě na trolejbus a jet třeba až na Střekov," vysvětlil Jakub Jeřábek z odboru dopravy krajského úřadu.

Obyvatelé krajského města s již označenou jízdenkou anebo časovým kuponem na městskou dopravu se zase budou moci vozit po městě i zelenými autobusy. Ceny zůstanou stejné, a to i v MHD.

Uzavření smlouvy o zapojení Ústí nad Labem do integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje schválili krajští zastupitelé v pondělí. Ústecké zastupitelstvo rozhodlo už v září.

Teplice jedou naplno

Integrovaný systém zatím funguje jen v Teplicích. Na rozdíl od Teplic však bude integrace v Ústí nad Labem částečná. „Znamená to, že budou integrovány pouze papírové jízdní doklady. Čipové karty zatím v ústecké městské dopravě platit nebudou, ale i na tom se pracuje. Je k tomu ale potřeba nové odbavovací zařízení na straně města," řekl Jakub Jeřábek.

Zatímco řada lidí při přestupování ušetří, ústeckému dopravnímu podniku klesnou tržby. Kompenzovat mu je bude kraj z vlastního rozpočtu. „Ztráty odhadujeme na 15,4 milionu korun za rok," uvedl Jindřich Franěk, vedoucí odboru dopravy krajského úřadu.

Jedna jízdenka by od ledna mohla stačit i lidem, kteří po regionu cestují vlakem. Kraj však s Českými drahami o integraci stále vyjednává. Novinka by se opět týkala jen papírových jízdenek.