Stalo se tak poté, co z výběrové komise odstoupil ředitel košické zoo Erich Kočner. Ten před lety v ústecké zoo krátce působil jako zoolog.

Další diskuse nemá smysl

„Další diskusi nemá smysl vést. Kolega Kočner nabyl přesvědčení, že by při ústeckém výběrovém řízení dělal jen křoví pro zákulisní dohody a my jsme ho podpořili. Vše další je na ústecké radě, zastupitelstvu a potažmo občanech," sdělil prezident unie Miroslav Bobek.

Důvodem nečekaného sporu má být oběd pověřeného ředitele ústecké zoo Bořka Voráče, na který pozval jednoho z přihlášených kandidátů na šéfa ústecké zoo Luboše Moudrého spolu s některými členy výběrové komise a řediteli severočeských zahrad.

„Jde o válečný akt ředitele pražské zoo Bobka. Pozval jsem na oběd své přátele, s kterými jsme tuto zahradu vybudovali. Považuji to za slušnost. Popovídali jsme si a po obědě se rozešli. Pan Kočner to ale hned jak drbna řekl panu Bobkovi. Připadá mi to jak nějaká špionáž," komentoval Voráč.

Podle Voráče tím Kočner porušil slib mlčenlivosti, kterým byl jako člen komise vázán. „A za takovéto lidi pan Bobek bojuje. Degraduje tím unii, je to ostudné," doplnil Voráč.

Bobek zároveň vyzval ostatní přihlášené kandidáty, aby své přihlášky stáhli. „Přístup politické reprezentace Ústí nad Labem probíhá zcela v duchu těch nejhorších tradic severočeského klientelismu a s ničím podobným nechceme být spojováni," doplnil Bobek v prohlášení, které podepsala i Miloslava Šavelová, místopředsedkyně Unie a ředitelka bratislavské zoo.

Unie postup města při přípravě výběrové kritizovala již dříve. Výběrové řízení na ředitele zoo? Nestandardní postup města! Nelíbily se jí ani okolnosti odvolání předchozího ředitele Jiřího Bálka.

Místo Kočnera chtěli Hausenblase?

Důvody svého odstoupení napsal Erich Kočner přímo ústecké primátorce. „Omlouvám se, ale bez jejího souhlasu vám korespondenci nebudu posílat," podotkl Kočner, který se prý ale ztotožňuje se stanoviskem Unie.

V komisi pro výběr nového šéfa zatím stále zůstává ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová nominovaná právě Unií. „Rada Unie nedoporučuje kolegyni Majerové účastnit se za daných podmínek výběrového řízení," řekl Bobek s tím, že pokud by toto doporučení nerespektovala, bude se řízení účastnit za sebe, nikoli za unii.

Majerová se o odstoupení Ericha Kočnera a stanovisku Unie dozvěděla od Ústeckého deníku, Unie se jí ozvala až následně. „K průběhu řízení se nebudu vyjadřovat. Situace a divné hry kolem ústecké zoo se mi dlouhodobě nelíbí a je to to poslední, co zoo ve své obtížné situaci potřebuje," reagovala Majerová.

Uvolněné místo po Kočnerovi ve výběrové komisi nabídlo vedení města včera odpoledne nejsilnějšímu klubu v zastupitelstvu hnutí PRO! Ústí. „Dopis s návrhem na nominování člena byl v pátek elektronicky i poštou odeslán lídrovi hnutí PRO!Ústí, zastupiteli Martinu Hausenblasovi," potvrdila mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

Nominací vybraného zastupitele chce město ukázat, že výběrové řízení probíhá zcela standardně. „Opozice se může přesvědčit, že výběrové řízení probíhá zcela transparentně. Unie udělala z odvolání Jiřího Bálka politickou kauzu. V důsledku tím nepoškozuje město, ale především zoo, která by si po letech strádání naopak zasloužila její pomoc," říká náměstek primátorky Jiří Madar, který je zároveň předsedou výběrové komise.

Pro!Ústí nabídku odmítlo

Hnutí Pro!Ústí ale v sobotu nabídku odmítlo. „Ostře odsuzujeme schůzku členů výběrové komise s kandidátem na nového ředitele, která znevěrohodňuje celé výběrové řízení. Vyzýváme primátorku a radní, aby výběrové řízení zrušili a současnou výběrovou komisi rozpustili a následně vypsali výběrové řízení znovu," řekla Bohuňková.

Podle zástupců hnutí je složení komise neodborné a nedůvěryhodné.

„Pokud chce být rada města transparentní, musí zrušit toto výběrové řízení a ve spolupráci s Unií zoologických zahrad ustanovit komisi a vypsat výběrové řízení nové. Nebo ať otevřeně prohlásí, že chtějí v zoo svého člověka a ušetří nás tohoto nepovedeného divadla," shrnul situaci Martin Hausenblas.

Hnutí znovu kritizovalo odvolání Jiřího Bálka z postu ředitele zoo. V panu Bálkovi byl bezdůvodně odvolán z pozice ředitele Zoo mimořádně schopný manažer a odborník je doslova uvedené na webových stránkách Pro!Ústí. „Vedení města situaci kolem ZOO rozvrátilo a zpolitizovalo, složení výběrové komise je špatné. Nemůžou od nás chtít, aby jim náš zástupce dělal fíkový list zakrývající trapné selhání," uvedl David Daduč.

Polemika mezi městem, Unií a Voráčem

Členy komise pro výběr ředitele ZOO jsou náměstek primátorky Jiří Madar, do jehož kompetence zoologická zahrada spadá, dále pak její bývalí ředitelé Bořek Voráč, Tomáš Kraus a Václav Poživil a ředitelka ZOO Děčín Kateřina Majerová, která se zatím k návhru na odstoupení ze strany UCSZOO nevyjádřila.

Komise bude o novém řediteli rozhodovat ve dvou kolech. Pohovory s uchazeči jsou naplánovány na 10. prosince. Pokud komise vybere vhodného kandidáta, bude jeho jmenování předloženo Radě města 16. prosince 2015.

Vedení města podle v pátek zaslané tiskové zprávy zarážejí útoky ze strany Unie a její jednostranná vyjádření.

"Unie nás nikdy neoslovila, aby se seznámila s důvody, které nás vedly k odvolání Jiřího Bálka. Ve svých stanoviscích zjevně čerpají jen z informací odvolaného ředitele. Kdyby měla Unie zájem, rádi jí předložíme výsledky kontroly, informace od zaměstnanců nebo stanoviska podnikatelů, které si Jiří Bálek do ZOO sám vybral pro poskytování služeb a kteří pro manažerské selhání odvolaného ředitele chtějí smlouvu ukončit. Stejně tak by se zástupci mohli seznámit s nepořádkem, který v mnoha částech ZOO je a který Jiří Bálek za sedm měsíců svého působení v čele ZOO ani nezačal napravovat," doplňuje Madar.

Mezi předsedou UCSZOO a ředitelem pražské zoologické zahrady Miroslavem Bobkem a Bořkem Voráčem se také rozpoutala poměrně drsná polemika na sociální síti Facebook.