Poptávka po absolventech technických oborů v současné době notně převyšuje nabídku. Firmy v Ústeckém kraji mají zájem hlavně o šikovné absolventy, výhodou je znalost cizích jazyků. Proto žáci z ústecké „Resslovky" a ze Stříbrníků jezdí za praxí i do zahraničí. V tomto školním roce jich vyjelo 26.

DLOUHODOBÁ SPOLUPRÁCE

„U německých společností pomůže uchazečům o práci i základní znalost němčiny. Naproti tomu obory se zaměřením na informační technologie se neobejdou bez angličtiny. Když absolvent ukáže doklad o zahraniční praxi, tak má určitě lepší pracovní vyhlídky než jeho konkurenti. Stáže v zahraničí organizujeme již několik let mají totiž výrazný dopad na budoucí kariéru našich žáků," říká o letošních stážích v Německu a Finsku Jaroslav Mareš, ředitel Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem, Resslova 5.

Se zahraničními organizacemi škola spolupracuje dlouhodobě. Poslední 3 roky sází na netradiční praxe. „Málokterý z našich žáků by sám o sobě jel na praxi do Finska. Je moc drahé a příliš daleko. Němčináři jezdí do Saska-Anhaltska, které je sice blíž, ale zase mají velmi atraktivní program. Učí se pracovat se systémem SIEMENS Logo, což oceňují německé podniky, u kterých pak mohou najít práci. A hlavně naučí se konverzovat v němčině. Po takových absolventech technických oborů je v celé České republice sháňka," pochvaluje si stáže Mareš.

DALŠÍ PROJEKT JE SCHVÁLENÝ

Škola na celý projekt získala finanční prostředky z programu Erasmus+. „Hlavní výhodu vidím v tom, že žáci mají vše hrazeno, takže na praxe mohou odjet i ti žáci, kteří by jinak na takovou akci neměli dostatek finančních prostředků," poukazuje na významné pozitivum projektu ředitel školy.

A jedním dechem doplňuje, že rodiny žáků ani škola by podobnou akci nezvládli ufinancovat. „Finsko na dva týdny to je víc než tisíc euro. V případě hrazení z vlastních rozpočtů žáků či školy by taková stáž byla nemyslitelnou," říká Mareš.

Na příští školní rok má ústecká „Resslovka" už schválený další projekt stáží. „Velmi nás potěšilo, že byl schválen projekt pro více žáků, budeme moci do Finska a Německa poslat přes 40 žáků.

Domnívám se, že realizace projektů v rámci programu Erasmus+ může být výraznou motivací pro studium technických oborů. Díky Erasmus+ umíme našim žákům nabídnout nejen zahraniční zkušenost, ale i možnost startu jejich kariéry," uzavírá Mareš.

Jan Pavlů, projektový pracovník SPŠ Ústí nad Labem