Na konci června vyklidila svou kancelář, odevzdala klíče a po 26 letech odešla do důchodu.

Vitální učitelce, která vychovala několik generací dětí, se prý bude stýskat, ale zároveň bude mít konečně více času na své nejmilovanější záliby, kterými jsou vnoučata, manžel, lyžování a malování.

Už jste si všechno sbalila?
Ano, k 30. červnu jsem skončila. Je neuvěřitelné, co si všechno člověk za těch 26 let donese do kanceláře za artefakty. Hlavně fotografie. A také kameny, jsem jejich milovník. Všechny odborné věci tady nechávám. Zbylo ještě místo i na poslední šanon 2016, ten jsem dala dopředu skříně, aby mohla nastupující kolegyně pokračovat.

Už jste se s ní viděla?
Nová ředitelka u nás šest let pracovala. Je schopná, mladá, a jak jsem tady svoje stopy zanechala já, tak ať teď někdo jiná zase navazuje dalším směrem.

Co byste nové ředitelce poradila do začátků?
Obrnit se trpělivostí a nenechat se rozhodit prvním neúspěchem. Když si vzpomenu na své začátky, nebyly jednoduché, ale přistupovala jsem k tomu s nadhledem. Pozvala jsem rodiče a vysekali jsme třeba zahradu od kopřiv. Byl to ale osvobozující pocit, že si od začátku můžu řídit věci podle svého. V roce 2012 jsme navíc získali právní subjektivitu, takže jsme si mohli pořídit věci, na které by školka jinak nedosáhla, kdyby nebyla příspěvkovou organizací.

Byla jste ředitelkou 26 let, to je dlouhá doba.
Zůstávají tu čtyři učitelky, které tady pracují také 26 let, některé i déle. Školka stojí padesát let. Budova byla v dezolátním stavu, v sušárně byla hlína, vypadlé cihly, rostla tam tráva. Dnes je celá opravená a já odcházím s dobrým pocitem, že jsem všechno, co jsem chtěla, dotáhla do konce. Spadla ze mě obrovská zodpovědnost a je to neuvěřitelný pocit. Moje kolegyně to zvládnou i beze mě, je tu perfektní kolektiv, který táhne za jeden provaz.

Vychovala jste několik generací dětí. Dám vám stereotypní celospolečenskou otázku: jak hodnotíte dnešní mládež? Je opravdu tak hrozná?
Myslím si, že děti jsou pořád stejné. Mají ale v současnosti vzhledem k technice více podnětů. Pokud to rodiči usměrňují, je to úžasné. Jezdíme do planetária a hodně vás uvidí, jaké znalosti má třeba pětileté dítě – umí pojmenovat všelijaké jevy a planety, to je bezva. Ale když to rodiče zneužívají, aby se s dětmi nemuseli bavit, pustí jim hru, kterou dítě jen slepě hraje, přijde mi to hloupé. Zvláště agresivní hry.

Přesto je školka ideálním světem. Co potom, když děti přijdou do reality?
Jeden tatínek mi řekl: vy je tady chováte jako v bavlnce a potom přijdou do života a všechno je úplně jinak, platí tam ostré lokty. Tak to není. Jsme ražení, že sebevědomí dítěte a volní vlastnosti všichni prosazujeme, aby se třeba umělo ohradit i proti tomu, když mu kamarád bude dělat něco zlého. Aby děti nežalovaly, aby se uměly přiznat, když něco udělají nebo aby uměly doma říct nejrůznější vzkazy od nás pro rodiče. My jsme jen doplněk rodiny, my všechno neuděláme.

Jaký je váš názor na to, když rodiče dají dítě do školky už například ve dvou letech?
Takové dítě potřebuje personál vyškolený zdravotnicky. Vidíme, že nezvládá režim, jsou více nemocné a nespokojené. Dítě musí být v pohodě. Mladé mámy řeknou zaklínací větu: on potřebuje dětský kolektiv. Ano, ale myslím si, že v Ústí je tolik komerčních možností, kam dítě do kolektivu dát, že dát ho předčasně do školky je zbytečné. Jsou samozřejmě maminky samoživitelky, které musí chodit do práce. Ty šoupnou dítě do školky od šesti ráno do půl čtvrté, protože asi ani jinou možnost nemají. Nicméně pro pohodu dítěte to není dobré.

A co alternativní rodiče, domácí výchova, domácí škola?
Je to extrémní. Jde o rodiny, přírodní lidi, kteří žijí celkově jiným stylem, duchem a třeba i stravou. Lesní školky jsou ale úžasné, byli jsme se tam podívat a doslova jsme žasli. U ohně si děti snědly svačinu, kudličkami si z klacků udělaly meče a hrály si. Po této zkušenosti jsme říkali, když se dítě učí zodpovědnosti – tady máš klacek, dávej si pozor, ať si neublížíš – tak je to bezvadné.

Co teď budete vlastně dělat?
Mám dvě vnoučata, jedno z nich sem ještě bude rok chodit, takže se školkou ještě kontinuitu mít budu. Ale už jen jako pozorovatel. Chci se věnovat malování, možná zkusím i univerzitu třetího věku, ale až tak za rok. Jezdím na kole, na lyžích. A hlavně mám manžela, s kterým koníčky sdílím. Konečně se trochu zastavíme, většinu života jsme byli v práci. Myslím si, že pokud člověk má nápady a není líný, užije si život naplno v jakémkoli věku.