V ústecké komisi prevence kriminality má pracovat Jan Cibrík. Soud ho však nepravomocně odsoudil v případu údajně zkorumpovaného ústeckého expolicisty Michala Havla.

KAŽDÝ DĚLÁ CHYBY…

Vedení města zatím přistupuje k Cibríkově kauze zdrženlivě. „Každý dělá chyby. My budeme ctít presumpci neviny, dokud tu nebude pravomocný rozsudek. Nás oslovilo, že přišel s rozumnými návrhy poté, co se v Předlicích roky nic nedělo,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Madar.

Cibrík by měl vedení krajského města navrhovat investice do oživení sociálně vyloučených lokalit. Především v Předlicích, jelikož tu žije. „Vedení města si je vědomo, že nápady musí přijít hlavně od lidí, kteří v sociálně vyloučených lokalitách bydlí. Spolupráci a náměty bude koordinovat s velitelem městské policie,“ sdělila mluvčí města Romana Macová.

Radním by tyto nápady měl tlumočit právě Jan Cibrík. Sám sice otevřeně přiznal, že byl v kauze bývalého policisty Havla odsouzen, ale zároveň také apeloval na presumpci neviny. „Proti rozsudku jsem podal odvolání. Bylo mi kladeno za vinu, že jsem uvedl v omyl jiného člověka. On pak ale obvinění odvolal. Prý ho k tomu přinutili,“ bránil se Cibrík.

Podle svých slov nechce v žádném případě myšlenku oživení Předlic poškodit. „Potřebují velkou proměnu, aby se staly normální městskou čtvrtí. Veškerá práce, kterou jsme tady za ta léta udělali, by přišla vniveč,“ prohlásil Cibrík.

Zdejší obyvatelé, kteří se snaží angažovat ve prospěch sociálně vyloučených Předlic, si myslí, že by jim nejspíš mohl pomoci.

HLEDAJÍ ČLOVĚKA PRO MOJŽÍŘ

„Nápad je to dobrý, nic mu nezazlíváme. Je to chytrý člověk. Jakákoli aktivita pro Předlice bude fajn. Jen mne mrzí, že jsme několikrát na magistrátu byli a nepovedlo se nám spolupráci navázat. Budeme se angažovat i nadále, rádi bychom spolupracovali,“ zamýšlel se například Lukáš Kmetz ze spolku Amare Předlice, který v minulosti bojoval za likvidaci skládky ve vnitrobloku domů ve Sklářské ulici.

Město také jedná o doplnění posledního chybějícího člena komise, který by měl na starosti sociálně vyloučený Mojžíř. Principem spolupráce by mělo být zapojení místních lidí do úklidu, budování parků a hřišť, zvelebení ulic a jejich úklidu, aby k místu získali citový vztah.

Radu města otevřeně kritizoval opoziční zastupitel Radim Bzura. „Přijde mi nevhodné, aby v komisi, která má působit proti kriminalitě, seděl někdo, kdo je, byť nepravomocně, odsouzen. Ctím, že to je odpovědnost rady, jelikož komise je její poradní orgán, nikoli zastupitelstva,“ dodal Bzura.