Vyberte pozemky, na něž by se mohli přestěhovat lidé z domů, které zatápí velká voda. Tak asi takto se dá stručně shrnout požadavek ministerstva pro místní rozvoj, který nyní dostaly některé radnice obcí podél řeky Labe. Starostové to považují za špatný vtip.

„Zatím jsem o tom lidem nic neřekl. Netuším, jak se na něco takového budou tvářit," tvrdí starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý.

Starostové kroutí hlavou

I další starostové například v Povrlech, Velkém Březně a v Malém Březně nad takovými požadavky kroutí hlavou.

„Týkalo by se to asi tří rodinných domů pod silnicí. Ty samozřejmě velká voda zaplavuje. Ale pochybuji, že by se odtud lidé chtěli odstěhovat," uvedla starostka Malého Března Renata Zvoníčková.
Stěhovat by se podle starosty  Michala Kulhánka nejspíše nechtěla ani většina obyvatel ve Velkém Březně.

„U nás by to znamenalo zánik nejlepší části Dolních Zálezel," tvrdí Miroslav Suchý.

Ministerstvo mlčí

Ministerstvo pro místní rozvoj na otázky Deníku týkajících se dopisu zatím neodpovědělo. Magdalena Hanáčková, mluvčí ústeckého krajského úřadu, který starostům dopis poslal, řekla, že to dělají na ministerský pokyn. „Není to tak, že by se lidé měli někam stěhovat. Jde o pilotní projekt a podle našich informací ministerstvo hledá v celé republice tři obce, které by se do něj zapojily," vysvětlila.

Podle ní se musí obec i lidé, kterých se záplavy týkají, do projektu zapojit dobrovolně. Pokud nebudou souhlasit, údajně se jich to netýká.

Starostové upozorňují, že problémem by nebyl případný nesouhlas lidí, z nichž mnozí jsou starousedlíci. Obce údajně ani vhodné pozemky, kam by se lidé mohli stěhovat, nemají. „Máme tu jen svahy, které se sesouvají. Nemáme co nabídnout," uvedl Miroslav Suchý.

Zanesené koryto

Představitelé obcí by mnohem raději než projekty na přestěhování viděli v okolí řeky a hlavně v jejich korytě práce, které by zaplavování domů alespoň částečně zabránily.

„Ať tu raději prohrabou koryto a odvezou všechno bahno pryč. Dnes ho jen házejí do středu řeky," rozčiluje se starosta Dolních Zálezel.

Podobný názor má i jeho kolega z Povrlů Petr Hadraba. „Ani nepamatuji, kdy jsme naposledy viděl na Labi bahno  těžit a odvážet," uvedl.

Třikrát za dvanáct let

Obyvatele obcí zaplavila velká voda v posledních 12 letech celkem třikrát. Nejvíce v roce 2002. Předtím tak velká povodeň desítky let na Labi nebyla.

Na některých místech stát postavil nebo postaví protipovodňové stěny. Chrání především velká sídla, například centrum Ústí a střekovské nábřeží. U malých obcí se ale jejich stavba nevyplatí, byly by příliš nákladné.