Osmička lídrů kandidátek v našem kraji vám byla vydána na milost i nemilost. Více o průběhu unikátního projektu Deník-busem se dočtete v pátečním vydání regionálního Deníku.

Přesně v 16.30 vystoupili lídři z Deník-busu na Lužickém náměstí v Rumburku, kde je doplnil starosta hostitelského města Jaroslav Sykáček. Následující hodina byla vaší velkou příležitostí. Z očí do očí jste se ptali politiků na vše, co vás trápí, co vás zajímá, co si myslíte, že chtějí ututlat.

A na co jste se nezepali vy, to za vás obstarali v následné diskuzi naši redaktoři v reprezentačním sálu hotelu Lužan.

Naše osmička:

close Lídři, kteří pojedou s Deníkem autobusem. info Zdroj: Infografika Deníku zoom_in

Tak neváhejte a využijte jedinečnou možnost poznat ty, co bojují o vaše hlasy, na vlastní kůži. Deník bude s vámi!

Pokud je pro vás Rumburk příliš z ruky, nesmutněte. Stačí jenom sledovat tento on-line. Dokumentujeme pro vás vše důležité od začátku až do konce.

Minulý čtvrtek proběhlo podobné setkání v Libereckém kraji. Podívejte se na fotogalerii z Hrádku nad Nisou:

Fotogalerie: Unikátní projekt Deníku, který přivezl politické lídry do Hrádku

A pozor! Během poměrně dlouhé cesty z Ústí do Rumburku a zpátky se naši hosté nudit opravdu nebudou. Jaké záludnosti jsme si pro ně připravili? I to se dozvíte při sledování našeho on-line.

ON-LINE:

20.53 Deník-bus dojel v pořádku do cíle cesty a tím náš on-line končí. Více se dočtete v pátečním vydání regionálního Deníku.

20.20 Autobus s lídry míří zpět do Ústí nad Labem, aktuálně projíždí Děčínem. Karikaturista pokračuje ve své tvorbě.

19.40 Během zpáteční cesty jednotliví lídři postupně chodí za karikaturistou Radkem Fettersem, který dokončuje jejich portréty. Ty vám brzy ukážeme na našich webových stránkách.

19.30 Deník-bus vyráží z Rumburku zpátky do krajské metropole.

19.25 Účastníci akce se vrací zpátky na palubu Deník-busu.

19.20 Řízená debata v sále hotelu Lužan končí.

19.15 Do diskuze se vkládá začínající podnikatel Lubomir Veselka z nedalekého Jiříkova: "Získání financí, to byl můj zásadní problém. Každá banka se ptá na daňové přiznání, životopis, jazyky, nikoho nic nezajímá. Je problém pro začínající podnikatele něco rozjet. U nás v pohraničí je velký problém odliv ne do montoven, ale do německých firem."

19.12 "Ať už se nám montovny nelíbí, jsou součástí pracovního trhu, zaměstnance nám zaměstnávají a ti dostávají výplatu." oponuje komunistka Aulická.

close Projekt Deník-bus pokračuje řízenou debatou v hotelu Lužan. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

19.10 "Musíme zrušit investice do montoven. Polovina našeho exportu je v subdodavatelských dodávkách do Německa, kde nás berou tzv. u huby. Na tom je postavena efektivita německé ekonomiky. Proto jsou u nás tak nízké mzdy. Montovny nám vůbec nic nepřináší, a tam jsou ohroženy robotizací." míní Realista Jiří Hynek.

19.07 Do debaty se, jak se dalo očekávat, zapojuje také Richard Brabec z ANO. "Dělal jsem generálního ředitele Lovochemie, většina lidí tam byla v dělnických postech. Problém minimální mzdy není problém. Pane Horáku, vybudoval jste velkou tiskárnu, ale i kdyby minimální mzda nebyla stanovena, tak vás to neochrání, že lidé do AMAZONU půjdou. Prostě je určitě pro podnikatele obtížné, že se rychleji nezatáhla záchranná brzda, soutěžíte, pane Horáku, s velkými firmami, kteří jsou na steroidech investiční pobídky. Ještě minulá vláda tyto investiční pobídky velice podporovala. Máme dneska luxusní starost, nejnižší nezaměstnanost v EU, ale máme problém, kde sehnat lidi. Ale není to o minimální mzdě. Dneska je skoro 50 % pracovních míst, která jsou v ohrožení kvůli robotizaci, to je také velký problém."

19.05 "Problém ceny práce existuje. V devadesátých letech jsme podlehli pokušení, že vytvoříme průmyslové zóny. Řekli jsme si, že neviditelná ruka práce to vyřeší. Musíme se zamyslet nad čistým ziskem člověka a zastavit zvyšování zdravotních a sociálních odvodů, to se musí zastropovat. Není normální, že česká ekonomika je na 70 % úrovně německé, ale mzdy jsou tady na úrovni 30 % německých platů," reaguje sociální demokrat Foldyna.

19.03 Slovo si bere znovu Milan Horák: "Když vidím na plakátech, že ČSSD vyhlašuje válku… Vy jste vyhlásili válku mezi mnou a mými zaměstnanci. Já s nimi nechci bojovat, mám je rád. Nejdřív jsem si myslel, že si z vás někdo dělá srandu. Máte to po celé republice," útočí na rétoriku sociálních demokratů.

close Ústecký podnikatel Milan Horák se během debaty o mzdách rozohnil. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

19.02 Také druhý z politiků, který odpovídá, je pravicový. "Pan Horák nepotřebuje miliardy, spíš potřebuje to, abychom my nedotovali velké fabriky. My nemáme obsazená pracovní místa, ale nezaměstnaných máme dost," říká Karel Krejza z ODS.

19.00 Jako první reaguje Michal Kučera: "Řešením je pružnější zákoník práce. Neúměrně se posilovala práva zaměstnanců na úkor zaměstnavatelů. Podívejme se prosím také na to, jakým způsobem stát směřuje svou podporu. Dotační podpora NEXEN, do žateckého trianglu šly miliardy. Ta firma je založená na levné pracovní síle. Už dnes tam nemohou sehnat lidi. Bydlím v Lounech, a tam fabriky dovážejí lidi z Filipín. Bylo by lepčí, kdyby se miliardy raději rozdělily středním podnikům."

18.55 Diskuzi na téma výše mezd zahajuje a velmi ostře Milan Horák - majitel tiskárny v Ústí nad Labem: "Jestli to opravdu myslíte vážně, tak vám můžu říct, že po zkušenostech od devadesátých let, je to pořád stejné. Jsem z toho trochu rozmrzelý. Ale vede se nám dobře. Nejsem pesimista, ale zkuste už nám jen neslibovat a tu zpětnou vazbu od nás získávat. Nechci se tady repasovat do nějakého podnikatele, co má za sebou to a to. Ale my jsme střední třída, vytváříme hodnoty. AMAZON nabízí 130 korun za hodinu + 10 % a vezmou kohokoli, ti před vámi rozdají 150 miliard na platech, protože to je teď důležité… to se nezlobte, ale my za chvilku můžeme také skončit. Zaměstnávám sto lidí a odliv pracovníků je a já nemám žádné páky, když přijde pracovník a řekne: končím dneska. Nemůžu ho vyhodit ze dne na den, ale on může skončit ze dne na den. Teď mi to udělala pracovnice, druhý den prodávala v marketu. Legislativně to není ošetřené. Dovedete si představit, jaké nám toto dělá problémy? Kdybyste viděli, co k nám chodí z úřadu práce? Zavřete ten úřad. Ti, kteří mají ruce a umí mluvit, vyhoďte je odtamtud a ať jdou do práce. Ale ne že jim dáváte peníze. Jsem z toho rozmrzelý. Nám jen stoupají náklady na mzdy. Přijďte se do fabrik podívat a diskutovat s podnikateli."

18.53 Zcela jiné starosti má během debaty karikaturista Radek Fetters. Ve speciálním počítačovém programu tvoří karikatury jednotlivých volebních lídrů.

close Karikaturista Radek Fetters během debaty tvoří portréty volebních lídrů. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

18.50 Poslední názor na cenu vody přilétává z pravé strany dnešního politického spektra. "Tam, kde nefunguje trh, musí nějaká regulace přijít. Že tady trh nefunguje, je jasné. Může se to ale dělat pod stávajícími úřady, ne vytvářet nové. Ale pozor, to, že se změní vlastnictví ještě neznamená, že se změní cena vody," uzavírá Michal Kučera z TOP09.

18.48 Jako správný zástupce levicové strany se deprivatizace zastává sociální demokrat Foldyna: "Nepřijdou lidové milice, znárodnění je to, že se voda vrátí do rukou měst a obcí."

18.46 Ostře proti názoru Hyťhové vystupuje lidovec Michal Pehr. "Varuji před jakýmikoli pokusy cokoli znárodňovat. Xkrát je to možné obhájit bohulibými účely, ale opravdu před tím varuji."

18.44 "27 let se neustále něco privatizuje. Navrhujeme deprivatizaci zpět do rukou měst a obcí," zastává radikální názor Tereza Hyťhová a jen přilévá olej do debatního ohně.

18.42 S ministrem hrubě nesouhlasí Jiří Hynek. "Vytvořit regulátor? Děsím se každého nového úřadu, bude to neefektivní. Máme dneska alternativní schopnost vyrábět vodu. Z povrchové vody vytvářet pitnou vodu, to je řešení pro malé obce. Možností je spousta."

18.38 To je parketa pro ministra životního prostředí. "Máme o 25 korun za kubík dražší vodu než v Izraeli. Za posledních 25 let u nás stonásobně zdražila. Důvod je jasný. Nechali jsme si vodu vzít. Vzniklo to privatizací, chytří kluci ze zahraničí sem nepřišli dělat charitu, přišli vydělat prachy. Dnes 3 miliardy na dividendách odtékají do zahraničí. Roste dluh na trubkách, v celé republice je dluh až 100 miliard na trubkách. Co s tím? Za prvé je potřeba velmi natvrdo cenově i věcně vodu kontrolovat. Izraelci mají Vodní úřad, který má absolutní kompetence. Jasně předepisují firmám, jaké mohou mít ztráty v síti a další. Snížení DPH na vodné a stočné, to si také umím představit. Další věc je návrat vody do rukou státu, obcí a krajů, což se konečně stalo. Nikdo ale neví za kolik, to je také neuvěřitelné. Nemá to jednoduché řešení. Říct zkrátka, kluci, Klondajk skončil, budeme vás velmi tvrdě kontrolovat, než skončí smlouvy," rozpovídal se Brabec.

18.35 Rozvíjí se další téma debaty. Tím je přemrštěná cena vody (98,30 za kubík), která trápí drtivou většinu obyvatel kraje.

18.29 Do debaty zasahuje i Michal Cuc, který dorazil až z Teplic: "Neexistuje nějaká legislativní cesta, aby vznikaly porodní domy?," táže se.

18.27 Realista Jiří Hynek: "My bychom se měli vrátit k rolím, které tady všichni máme. Jsme lídři politických stran. Trochu se nám to zvrhává, jako lídři to nevyřešíme. Měli bychom se zabývat tím, aby podobná situace už nikdy nenastala. Musíme se bavit o tom, jak motivovat mladé lidi, aby se stali lékaři, aby se nestahovali do Prahy a aby vůbec zůstali v ČR. V Rakousku lékaři jako experti nejsou o nic lepší než v ČR. U nás máme mnohem lepší lékaře, mají bohaté zkušenosti, ale systém v Rakousku zkrátka lépe funguje."

18.25 "Máme příliš nemocnic, příliš lůžek. Pokud tady nebude dohoda tří čtvrtin politického spektra, tak se tato situace bude opakovat," myslí si Karel Krejza z ODS.

18.18 Do debaty o Lužické nemocnici se vkládá i ministr Richard Brabec. "Minulý týden jsem si prošel rumburskou a varnsdorfskou nemocnici. Člověku, který hledá lékařskou péči, bude jedno, komu to bude patřit, jen když to bude fungovat. Krajské zdravotní chybí asi sto doktorů, jde o to, kdo sem ty doktory dostane. Skončila porodnice, brzo se rozpadnou další oddělení. Nemocnice je zadlužená, je to problém města, je to jeho odpovědnost. Musí tu být synergie s Varnsdorfem. První věc: musí být odhad ocenění majetku, dramaticky se liší představa Rumburku a kraje. Musí se to hlavně udělat rychle. Když se o tom bude ještě rok mluvit, odejdou další doktoři," hřímá Brabec.

close Projekt Deník-bus pokračuje řízenou debatou v hotelu Lužan. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

18.15 "Kraj má stále zájem převzít lužickou nemocnici. Zjistili jsme, že porody se snížily pod pět set za rok. Pokud bychom přebírali tuto nemocnici, musíme si udělat audit, proč vznikaly ztráty. Kraj potřebuje záruku od města Rumburk, že bude jediný partner a ne, že město Rumburk má úhybné manévry s jinými partnery," dodává Hana Aulická Jírovcová.

18.12 Připojuje se i Tereza Hyťhová: "Jsme spolu s panem Foldynou v zastupitelstvu kraje. Krajská zdravotní se bude snažit o to, aby mohla převzít zajištění zdravotní péče." 

18.07 Na to reaguje krajský zastupitel Jaroslav Foldyna: "Kraj není obchodní společnost a nechodí do tendru, aby kupoval nemocnice. Kraj zajišťuje zdravotní péči. Nabídka směrem k Rumburku platí, že se bude spolupodílet na zajištění zdravotní péče. Nedostatek ze strany Rumburka je pozdní příchod, pozdě oslovili nás jako kraj. Kraj nikomu nechce nic diktovat. Jsme připraveni převzít odpovědnost za zdravotní péči, ale ne za obchodní společnost nemocnice, která generuje ztrátu. Rumburk nemá 100 % akcií, vyvolává to diskutabilní stav. Optimalizovat zdravotnictví, aby se negenerovala zpátky ztráta, to je náš postoj. Tady je 55 tisíc občanů, mají nárok na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Kraj je připraven jednat s Rumburkem dále, ale nemůže to být diktát ze strany Rumburka."

18.05 Občan Rumburka Daniel Vyčítal, otec dvou dětí vrací debatu k místnímu problému: "Obě děti jsme rodili ještě v Rumburku, když porodnice fungovala. Se špitálem jsou dlouhodobě problémy. Jde o ztrátový podnik. Tři roky od komunálních voleb máme za sebou, bohužel se to nějakým způsobem neposunulo. Chybí mi informace. Máme tady špitál, který je dnes na pokraji úpadku, město to nemůže táhnout dál. Zdravotní pojišťovny se k tomu staví laxně. Měla tady být záchrana v podobě kraje. Nikdo teď ale nic neví. Město se tedy snaží oslovit i soukromé investory, pokud kraj nemá zájem."

18.02 Tečku za máselnou debatou dělá Michal Kučera z TOP09. "Poslanci nemají žádné nástroje, jak urychleně řešit cenu másla. Poslanci ale musí nastavovat systém, ten je dnes špatně. Čtyři roky se neudělalo vůbec nic, to mě mrzí. Musí se změnit naše zemědělství. Není to jen o ceně mléka, ale o organických hmotách, které jdou do polí. Napomáhat tedy zemědělství, jak jen to jde."

17.59 A co na máslo lidovci? "Prodělal jsem mononukleózu, takže máslo neřeším. Pohled na pečený řízek ve mně vyvolává vášeň. Ale abych se vrátil k podstatnému, pevně doufám, že jde o výkyv ceny a dojde ke snížení. Zvyšování podílu chovu krav je asi jedna z cest," míní Michal Pehr.

17.57 Máslo, máslo a zase máslo. Vyjadřuje se k němu i Jiří Hynek: "Šokujeme mě, že budeme zákonem řešit cenu másla. Stát by měl řešit zásadní problémy. Nepěstujeme potraviny, ale pěstujeme dotace, to je ten problém, Jestli chceme pracovat s dotační politikou, přesuňme dotace k malým producentem, všeho bude dostatek. Jakékoli další administrativní opatření vám tady vygeneruje podvody s máslem a něco podobného."

17.55 Ženský pohled na věc nezapře ani zástupkyně KSČM. "Před námi jsou Vánoce, kdy se toho másla prodá nejvíce. Navrhujeme snížení DPH na základní potraviny, kam máslo také patří. Historicky problém vznikl, že přestala podpora chovatelství. Jsme závislí jen na zahraničí. A to je výsledek," horlí Hana Aulická Jírovcová.

17.52 Zdá se, že máslo hýbe republikou. Tereza Hyťhová s ministrem zásadně nesouhlasí: "Doufám, že se cena sníží. Naši občané na to peníze nemají. Máme vysoké DPH. Vyhazují se tady peníze na nesmyslné věci, na všem jsou poté biti obyčejní lidé."

17.49 Slovo si bere Richard Brabec: "Nechci dělat bonmoty. Doufám, že budeme řešit důležitější problémy. Představa, že by snížení DPH pomohlo, to nefunguje, nepomohlo. Většina řetězců je zahraničních, umí si tedy pohrát s marží. Pohrát si s cenou zahraničních a českých výrobků. Sešlo se několik faktorů. Máme třetinu dojnic než jsme měli před dvaceti lety, tedy nedostatek smetany. Co s tím? Po novém roce začne cena klesat. Jde o výkyv, trh si tu cestu zpátky najde."

17.47 "Co uděláte, aby bylo máslo levnější?," navazuje Vladimír Mayer. "V Německu řešili obdobnou situaci, máslo sundali na DPH o 7 %. To je ale jen jedna pravda. Máslo začíná u chovatele krav, zpracovatele a pak je prodejce. Míra marže se musí regulovat," míní sociální demokrat Foldyna.

17.46 Přehled má Tereza Hyťhová: "59 korun, včera jsem ho kupovala," odpovídá, jako když bičem mrská.

17.45 Končí veřejná část debaty, nyní se moderování ujímá krajský šéfredaktor Vladimí Mayer a hned pálí ostrými: "Víte, kolik stojí máslo?" ptá se.

17.40 I po přesunu do hotelu Lužan se tvoří hloučky lidí, kteří diskutují s jednotlivými politiky.

17.30 Debata na Lužickém náměstí pomalu končí. Účastníci se přesunou do reprezentačního salonku hotel Lužan.

17.26 Tvrdě se do ministra Brabce obořil další z účastníků debaty. "Ze začátku jsem vám fandil. Vás si vážím, pane ministře. Proč ale utracíte jako Ježíšci? Každému se zvyšuje plat." Richard Brabec v odpovědi našel nečekaného viníka. "Velkou roli v tom hrají odbory, které jdou ruku v ruce s ČSSD," kontroval.

17.20 Debata není nikterak řízená, tvoří se hloučky, které diskutují s jednotlivými politiky.

close Volební lídři se na Lužickém náměstí v Rumburku ocitli v palbě otázek. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

17.15 "Kde na doktory a učitele chcete vzít penize, když nikdo neplatí daně?" vyzvídal muž, který podle svých slov žil tři roky v Americe. Konkrétní odpovědi se ovšem nedočkal.

17.10 Debata s občany se rozproudila. "Kvalitního řemeslníka dneska neseženete," obrátil se jeden z rumburských směrem na Jaroslava Foldynu. Ten kontroval slovy: "Kraj a stát musí vytvořit podmínky, aby tady lidé zůstali a neodcházeli do zahraničí." 

17.05 V Litoměřicích mají s nemocnicí podobný problém. "Měli jsme ji jako příspěvkovou organizaci, změnili jsme to od 1. října na akciovku. Plánujeme soutěž na provozovatele nejdříve na jaře příštího roku. Obec je špatný zřizovatel nemocnice," připomenul Karel Krejza z ODS, který je místostarostou Litoměřic.

16.58 Jaroslav Sykáček o jednom z nejpalčivějších problémů města a celého Šluknovského výběžku: "Rumburk je městem revolučních tradic. Bojujeme o to, abychom nemocnici zachovali. Za nadvýkony v roce 2015 nám pojišťovny dluží asi 20 milionů korun. Je třeba investovat i do budov rumburské nemocnice, rozhodli jsme se, že najdeme partnera. Nabizi se Ústecký kraj. Zvýšila se nervozita u našeho personálu, začali odcházet lěkaři. Scházejí nám všichni specialisté. U praktických lékařů je to jiné, tolik jich neschází, ale úbytek je znát. Kolikrát nám tady slouží lékaři, kterým je 70 a více let."

close Deník-bus na Lužickém náměstí v Rumburku očekávalo poměrně dost lidí. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

16.52 K lídrům se připojil starosta města Rumburk Jaroslav Sykáček. Jeho proslovem začíná debata na Lužickém náměstí.

16.50 Ani zpoždění neodradilo obyvatele Rumburku. Na lídry si počkali v poměrně hojném počtu.

16.47 Deník-bus právě dorazil na Lužické náměstí v Rumburku.

16.35 Lídři se před debatou s občany Rumburku občerstvují speciální "deníkovskou" minerálkou.

close Účastníci Deník-busu se občerstvují speciální minerálkou. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

16.33 Deník-bus dorazil do Krásné Lípy. Lídři se prokousávají posledním kvízem opět o Ústeckém kraji.

16.28 Nejenom vlaky Českých drah, ale i Deník-bus může nabrat zpoždění. Ačkoliv má za dvě minuty začít debata na Lužickém náměstí v Rumburku, autobus právě projíždí Rybništěm. To je od cíle vzáleno zhruba dvacet minut. Věříme, že účastníci debaty zdržení, které způsobila zácpa v Děčíně pochopí a vyčkají do příjezdu lídrů.

16.20 "Máte v tom průzkumu hodně gramatických chyb," upozornila učitelka Tereza Hyťhová poté, co Vladimír Mayer rozdal lídrům průzkumy mezi obyvateli kraje.

16.10 Na řadu přichází otázka, co podle jednotlivých lídrů nejvíce trápí Ústecký kraj. První reaguje Jaroslav Foldyna: klesající životní úroveň, odchod mladých a vzdělaných lidí z kraje, sociální napětí způsobené sociálním systémem. Tereza Hyťhová: vyloučené lokality, nízké důchody, nízké mzdy. Jiří Hynek: bezpečnost, neprizpusobivi, zneužívání dávek. Michal Pehr: chudoba, hazard, nezaměstnanost. Richard Brabec: nezaměstnanost, kvalita života a byznys s chudobou, bezpečnost. Hana Aulická Jírovcová: nepřizpúsobiví občané, nízká vzdělanostní úroveň obyvatelstva, nízké mzdy. Karel Krejza: sociálně vyloučené lokality, bezpečnost, dostupnost zdravotní péče a dopravní infrastruktura. Michal Kučera: sociální struktura obyvatelstva, nízká dostupnost zdravotní péče, nízké mzdy.

16.06 Deník-bus šplhá do kopců Děčínska, krajina Českého Švýcarska a posléze Lužických hor stále více přitahuje pozornost přítomných.

16.02 Zavedení školních uniforem prosazuje komunistka Hana Aulická Jírovcová. "Kdybychom vyhráli, byly by uniformy červené," dodala s lehkou nadsázkou.

15.58 Poměrně radikální názor má Tereza Hyťhová na snížení počtu zákonodárců. "Jednoznačně ano. Jsme pro zrušení senátu."

15.55 Znovu se vrací Ano-ne. Na otázku o legalizaci pěstování marihuany reaguje Jaroslav Foldyna slovy: "To bychom vzali vietnamcům kšeft."

close Dlouhou cestu do Rumburka krátí lídrům hry a kvízy. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

15.48 Autobus se znovu rozjel a s ním i další kvíz tentokrát znalostní o nej Ústeckého kraje.

15.43 Kvíz se zastavil, autobus uvázl v koloně v objížďkami sužovaném zcela rozkopaném Děčíně.

15.40 Došlo na problematiku alkoholu u cyklistů. Ministru Brabcovi se otázka nezdála a chtěl ji upřesnit. "Ten Brabec zase filosofuje, buď dej ano nebo ne," okřikl ho ze zadních sedaček Michal Kučera.

15.35 "Nevím, proč bychom měli zakazovat pracovat na zahradě v neděli. Ať si to sousedi vyřeší mezi sebou," rozdurdil se Karel Krejza nad jednou z otázek.

15.35 Lídři začínají hrát oblíbenou hru Ano - ne. Otázky jim klade šéfredaktor Mayer.

15.30 Na otázku: Kdy se odehrál ústecky masakr?, regoval ministr Brabec lakonicky. "Ten se odehrává teď, v tomhle autobusu."

15.28 Jiří Hynek se narodil v Ústí n. L., jednoho dědu měl na Střekově a jednoho ve Velkém Březně. "Znám spíš hospody, jako třeba Na Hnátě," svěřil se lídr Realistů.

close Lídři vyplňují kvíz o historii Ústí. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

15.25 Redakce si pro lídry připravila během cesty několik překvapení. Prvním z nich je znalostní kvíz o historii Ústí nad Labem.

15.23 Debatu k průzkumům zakončil Michal Pehr z KDU-ČSL: "Vykládáme si výsledky tak, že jako konzervativní strana posilujeme. Našim cílem je jeden mandát."

15.22 Tereza Hyťhová (SPD) k průzkumu: "Náš volební potenciál je dvojciferný. Takový výsledek bychom rádi, abychom mohli prosazovat náš program." Svůj postřeh pronesl i Jiří Hynek od Realistů. "Našim cílem jsou dva mandáty v Ústeckém kraji," prozradil.

15.20 Zato Richard Brabec (ANO) je spokojený: "Bylo by dobré mít takový výsledek," říká. "To číslo nás potěšilo," libuje si také zástupkyně KSČM.

15.18 Jaroslav Foldyna z ČSSD k výsledku průzkumu: "Byl bych rád, kdyby se realita oproti průzkumu vylepšila o dvě procenta."

15.16 Krajský šéfredaktor Vladimír Mayer seznamuje lídry s posledními výsledky volebních prúzkumů agentury SANEP.

15.12 Deník-bus vyráží z Ústí směr Rumburk.

15.10 Účastníci zájezdu nastupují do Deník-busu.

15.06 Jako poslední z volebních lídrů se dostavila Hana Aulická Jírovcová z KSČM.

15.05 Účastníci projektu se přemístili několik desítek metrů dál k místu nástupu do vozidla. Autobus je již přistavený.

close Účastníky Deník-busu pozdravil hokejista Jiří Šlégr. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

15.02 Lídry před redakcí pozdravil také bývalý vynikající hokejista a nyní také politik Jiří Šlégr. "Jdu náhodou kolem, tak jsem vás chtěl pozdravit," usmál se olympijský vítěz, mistr světa a držitel Stanley Cupu.

15.00 Na místě jsou také Michal Pehr a Jiří Hynek

14.55 "Proč vy novináři děláte tolik akcí? V Německu jsou jen dvě předvolební debaty. Každá televize u nás si vymyslí svůj diskusní pořad, těm lidem to přeci už musí vadt. Vy jste aspoň vymysleli takový školní výlet," glosoval po svém příchodu akci Deník-bus Richard Brabec.

14.51 Zdá se, že Karel Krejza ministra svojí hláškou přivolal. Richard Brabec už je také před redakcí Ústeckého deníku.

14.47 "Riša asi nemá čas," komentoval Karel Krejza dosavadní nepřítomnost ministra životního prostředí Richarda Brabce.

14.45 U redakce Ústeckého deníku je už polovina z pozvaných politiků. K původní dvojici se připojili Tereza Hyťhová a Michal Kučera

14.38 Na místo srazu přišel také karikaturista Radek Fetters. Zatím panuje uvolněná nálada.

close Účastníci projektu Deník-bus se scházejí u redakce Ústeckého deníku. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

14.33 Jako první z osmičky politiků dorazil Jaroslav Foldyna těsně následovaný Karlem Krejzou.

14.30 Štáb Deníku v čele s šéfredaktorem Vladimírem Mayerem vyráží před ústeckou redakci. Právě sem mají volebí lídři během následující čvrthodiny přijít. Dorazí opravdu všichni? A na čas?

„S lídry Deník-busem za voliči“ Kdy: pátek 27. září v 16.30Kde: Lužické náměstí Rumburk
Koho Deník přiveze (foto dole v autobusu – zleva): Richard Brabec (ANO), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Hana Aulická Jírovcová (KSČM), Tereza Hyťhová (SPD), Karel Krejza (ODS), Jiří Hynek (Realisté), Michal Kučera (TOP 09), Michal Pehr (KDU-ČSL) + starosta města Jaroslav Sykáček.