Spolupracuje se státní policií, záchranáři a hasiči, i s hlídkami strážníků na ulici. Dokáže sledovat vybrané auto nebo podezřelého člověka krok za krokem a předávat informace o jejich pohybu lidem, kteří je mají v terénu zastavit a prověřit.

Podle velitele střediska Jiřího Hýla bývají na směně tři lidé: dva operátoři a velitel. „Dnes máme výjimečně o jednoho člověka ve službě víc. Směna je dvanáctihodinová, při střídání si navzájem předávají informace, aby například denní věděla, co se odehrálo během noci. Potom se rozdělí a každý ví, co má za úkol. Kdo dělá na telefonní lince, kdo sleduje kamery a ostatní úkoly, které z té práce vyplývají,“ vysvětloval Hýl.

Jeden z operátorů Petr Lüftner v tu chvíli zrovna kontroloval Mírové náměstí, jestli například na stanovišti taxislužby neparkuje někdo, kdo tam nemá co dělat. Na operačním středisku pracuje od roku 2013, u městské policie od roku 1992. „Na denní zachytíme většinou samé dopravní přestupky, hodně křižovatky a podobně. Na noční taky, třeba na sídlištích, kde lidé parkují všude, kde se dá,“ přiblížil jeden z nejčastějších aspektů své práce.

Na kapříka si na sádkách v Chabařovicích zájemci vystáli frontu.
FOTO: Na kapříka si na sádkách v Chabařovicích zájemci vystáli frontu

„Navíc je tu rušení nočního klidu, pranice, výtržnosti. Z pátku na sobotu řešíme hudební kluby, restaurace, bary. Co se týče klasického nepořádku, tak Mojžíř a Předlice,“ líčil s tím, že v poslední době měli nejdivočejší službu tento týden, kdy v noci řádil silný vichr. „V atriu magistrátu shodil oplechování a pokácel i vánoční výzdobu na Lidickém náměstí. Dokonce jsme slyšeli názory, že tam máme kamery, a přesto nám někdo skácel vánoční stromečky. Nikoho nenapadlo, že to ve skutečnosti mohl způsobit silný vítr. Zajišťovali jsme pak nápravu přes firmu, která to má na starost,“ upozornil operátor kamer Lüftner.

I na telefonní tísňové lince 156 si operátoři užijí svoje. Podobně jako na operačním středisku záchranné služby bojují se stresem volajících, jindy s arogancí, někdy s neznalostí a povrchností. Operátorka Jana Vyšatová, která tuhle práci dělá už 25. rokem, ale ví, že z volajících musí dostat všechny potřebné informace.

Redaktor Deníku Jan Pechánek jako bezdomovec v Ústí nad Labem. Během dvou hodin dostal od lidí před OD Labe celkem 474 korun.
VIDEO: Novinář hrál v centru Ústí žebráka. Za dvě hodiny dostal téměř pětistovku

„Každý telefon je jiný. Když někdo oznamuje, že nějaká červená škodovka stojí na zákazu zastavení, tak to bývá v pohodě. Jindy ale musíme oznamovatele uklidnit a vytěžit z něj maximum informací. To jsou například případy, kdy oznamují rvačku a násilí. Musíme zjistit, kolik je tam lidí, zda jsou nějak ozbrojení, kde přesně se srocují, abych věděla, kolik tam mám poslat hlídek a jestli ten oznamovatel bude na místě a sdělí hlídce, jak ta situace aktuálně vypadá. Jindy nám hlásí nepořádek z odpadků, to předáváme úklidovým a havarijním firmám, máme také hodně telefonátů ohledně přejeté zvěře, hlavně divokých prasat,“ přiblížila každodenní rutinu.

Pomáhají záchranářům

Operátorům městské policie ale volají i kolegové ze záchranné služby, protože vědí, že někde mohou být strážníci mnohem dříve. „Volají, zda máme hlídku například v Krásném Březně, kde máme služebnu. My podle GPS přesně víme, kde se ta hlídka zrovna pohybuje. Záchranáři se pak ptají, jestli bychom mohli zajet na místo s defibrilátorem. Zrovna nedávno jsme dorazili jako první na Skalku a naši kluci rozdýchali a zachránili paní v ohrožení života. To bylo úspěšné, mám vždycky radost, když se něco takového hlídce povede,“ usmála se zkušená strážnice.

Kavárna Savoy se pod vedením DJ Zdeňka Steigera (na snímku) připravuje na páteční premiéru diskoték pro lidi nad třicet.
Proměna Savoye. Legenda DJ Steiger tam od pátku bude hrát pro lidi nad třicet

Operační středisko funguje v budově vedle magistrátu od poloviny 90. let a dnes už je navzdory profesionalitě své obsluhy zastaralé. Proto městskou policii příští rok čeká velké stěhování.

„Náš městský policejní sbor dohlíží na pořádek v ústeckých ulicích od roku 1991. Operační středisko vzniklo o čtyři roky později a bylo původně koncipováno na 24 kamer. Začínali jsme se čtyřmi a dneska jich máme nějakých 264. Podmínky jsou nevyhovující, proto se musí středisko přemístit na naši základnu Na Nivách. Zde bude po dokončení rekonstrukce jedno z nejmodernějších operačních středisek v republice,“ upozornil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný s tím, že už pracují s 5G kamerami, jejichž software dovede rozeznávat řadu situací a upozornit na ně operátory.