„Byl v tak podnapilém stavu, že nebyl schopný chůze a stále padal na zem. Nemůžeme ale tyto opilé lidi nechat jen tak ležet na ulici, musíme jim přivolat zdravotníky," vysvětluje zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

CHYBÍ OD ROKU 2001

Protialkoholní záchytná stanice v Bílině, která byla v kraji jediná, zavřela v roce 2001. Obnovit by se měla konečně letos po 16 letech.

Nyní stále všechny opilce odváží zdravotníci z ulice přímo do ústecké nemocnice. „Znečišťují nám oddělení, jsou agresivní, ničí vybavení a zdržují sestry od práce, kterou by mohly věnovat potřebnějším pacientům," popisuje primářka Emergency Jana Bednářová.

Čtěte také: Opilci obtěžovali spoluobčany, jeden skončil v nemocnici

Značná část opilců, například narkomani nebo bezdomovci, podle Bednářové nemocnici pouze zneužívá. „Vědí, že se tady o ně postaráme. Vyspí se v teple a druhý den mohou pokračovat. Někteří jsou tady i dvakrát denně," dodává.

Zřízení záchytky bránil zákon o zdravotních službách z roku 2012. „Nenabízel možnost registrace nové záchytky, a nešlo tak požádat o oprávnění pro provoz," uvádí krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

ZMĚNA PROŠLA VLÁDOU

Změna příslušného zákona konečně prošla vládou. Čeká se už jen na umístění ve sbírce zákonů. „Jakmile budeme znát přesné podmínky pro provoz včetně technického či personálního zajištění, jsme připravení okamžitě vyhlásit výběrové řízení na provozovatele," dodává Dosedělová.

Kde přesně v kraji zařízení bude a kolik bude stát, zatím není jasné. Kraj už ale má představu o potřebné kapacitě. Pro Ústecko, Teplicko a Litoměřicko by se mělo jednat o osm lůžek.

Čtěte také: Měsíčně vypije až sto piv. Teď bude hospodský na vodě s citrónem

Absenci záchytky hodnotí jako problém rovněž primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice a přísný odpůrce alkoholu Karel Nešpor. „Těžká opilost ohrožuje toho, kdo se opil, ale i jeho okolí. Takového člověka není možné nechat umřít nebo řádit v ulicích," připomíná Nešpor.