Opozice totiž zprávu považuje za další střípek v nehezkém obraze, který zahradu v posledních měsících provází. „Nedokážu z odborného hlediska posoudit, jestli je tam něco špatně. Ale zprávy ze zoo jsou stále častěji negativní. Jen to dokresluje situaci, která tam nejspíš panuje,“ řekl třeba zastupitel Jan Hrouda (PRO! Ústí).

Stejné znepokojení vyjádřil Milan Anýž z opoziční SPD, který před lety v zoo pracoval jako technik. „Roky tam zahnívají problémy a tohle je důsledek. V podstatě neexistuje žádná pořádná dlouhodobá strategie rozvoje na deset dvacet let dopředu. Každý si na ní jen plnil kapsy,“ kritizoval Anýž.

Minulý rok magistrátní kontrola odhalila v zoo řadu nedostatků. Proto ji v září čeká další hloubková kontrola. Provede ji komise složená z ústeckých zastupitelů včetně opoziční Karolíny Žákovské (PRO! Ústí) a dalších. Navrhl ji klub KSČM. Jeho šéf Pavel Vodseďálek si nebere servítky a rovnou hovoří o odvolání vedení zahrady.

„Osobně si myslím, že zoo není vedená dobře. Proto jsme požádali kontrolní orgán města, aby hloubkovou kontrolu provedl, a delegovali jsme do komise zástupce napříč politickými stranami,“ řekl s tím, že vyčkávají, jaké budou výsledky.

Stejně tak negativně opozice vnímá policejní vyšetřování prodeje ostatků nosorožce Zamby do protivínského muzea nebo soudní spor zahrady s bývalým zaměstnancem, který dotyčný vyhrál.

Městské vedení chce počkat, jak kontrola dopadne. „Do té doby se nebudeme k zoo vyjadřovat. Ani by to nemělo smysl,“ poznamenal náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

Zmíněný spor s Bamboodesignem se týká úprav v expozici orangutanů, s nimiž však Ústí nebylo spokojené, a to kvůli údajně špatně odvedené práci. Odmítlo proto firmě zaplatit, ta se obrátila na soud. Obě strany se domluvily na smírném řešení až dva roky od dokončení úprav expozice.

Jak vysvětlila ústecká mluvčí Romana Macová, radní už mimosoudní vyrovnání posvětili. „Dosáhne výše 375 tisíc korun bez DPH. Zoo u této zakázky s ohledem na kvalitu odstoupila od smlouvy. Následující jednání neměla žádného výsledku, ačkoli se jich účastnil i mediátor, který měl dosažení dohody usnadnit,“ uvedla.

Detaily dohody nechce ředitel zoo Roman Končel příliš rozvádět. „Vyrovnání je výsledkem předchozích dlouhodobých jednání, ale dohodli jsme se, že o tom nebudeme podávat žádné informace,“ sdělil. Podobně reagoval i jednatel Bamboodesignu Matouš Růžička: „Nakonec jsme se dohodli, včetně toho, že to nebudeme dál rozmazávat ani se soudit.“