Bude v Ústí největší vietnamská večerka na světě? Taková otázka může napadnout kdekoho v souvislosti s odkoupením obchodního centra Všebořice předním dodavatelem vietnamských večerek Tamda Foods. Společnost sice zběžně představila svůj záměr, ale ten se nakonec může od reality dost lišit. Cenu nezveřejnila a svůj nákup prozatím nekomentuje.

„Prodej takto specifické nemovitosti obecně bývá dlouhodobou záležitostí. Jednali jsme s několika zájemci. Jedna z možností byla i vybudování kasina. Jsme rádi, že se nám podařilo napomoci k úspěšnému dokončení transakce a že prostor znovu ožije,“ uvedl manažer Peter Wojtusiak z realitní společnosti CBRE Properties, která prodej zařizovala.

Tamda Foods prodává potraviny a drogistické zboží na podobném principu jako řetězec Makro. Provozuje prodejny v Praze a Brně. V roce 2013 začala objednávky do domu. V posledních letech vykazuje tržby přes miliardu korun.

Mezi lidmi ze Všebořic ovšem panují obavy, aby zde nevznikla například další montovna, která navýší už tak dost vysokou dopravní zátěž o šňůry kamionů.

„Ono sice bude lepší, aby halu někdo obhospodařoval, než aby z ní byl chátrající brownfield plný bezdomovců, který bude přitahovat zloděje kovů, ale ne za cenu zhoršení podmínek k životu. Od nezdravého povětří po bezpečnost na silnici,“ myslí si zdejší obyvatel Jaroslav Fiala.

Vedení centrálního městského obvodu, do něhož Všebořice spadají, prozatím čeká, až ho zástupci nového vlastníka zkontaktují. Zdejší místostarosta se prý snažil se zástupci Tamda Foods setkat, ale bohužel se mu to doposud nepodařilo.

„V záměru psali, že by to nemělo být podobné provozovně, co mají v Praze. Prý zde vybudují moderní prostor s krámky a tak podobně. Všechno to ale budou jen domněnky, dokud své plány nepředstaví,“ myslí si místostarosta centrálního obvodu Karel Karika.

Podobně tápe i „velké“ město, tedy ústecký magistrát. „Areál ve Všebořicích patří soukromému subjektu, který s námi nejednal. Jediné informace, které máme, jsou z veřejných zdrojů,“ řekla ústecká městská mluvčí Romana Macová.

Obchodní centrum o velikosti 18 tisíc čtverečních metrů postavila v roce 1999 společnost Bainbridge. Býval zde francouzský Carrefour, později britské Tesco. Ten před třemi lety z ekonomických důvodů odešel. Postupně se vytratili i další nájemci, třeba rychlé občerstvení McDonald’s, či obchod Hervis sports. Nakonec zůstal areál prázdný, což jeho vlastníka přivedlo k rozhodnutí jej nabídnout k prodeji.

Záměr vybudovat zde bowling a casino projevil známý pokerový hráč Pavel Binar a jeho společnost Arenga, nakonec ale vycouval.