Vzdělaný, zcestovalý a schopný muž, který se zúčastnil i slavné bitvy u Lepanta (1571) a španělského tažení do Afriky, patří mezi nejvýznamnější osobnosti Ústecka. Byl nepřehlédnutelnou osobností pražského císařského dvora, kde působili nejvýznamnější malíři, hudebníci, architekti, lékaři, astronomové, botanikové, zoologové, mineralogové či alchymisté a kde řada věd našla své kořeny, na nichž se později stavělo.

„Věrné návštěvníky dlouholetého cyklu muzejních přednášek Cesty do minulosti, který byl v době covidu přerušen, můžeme potěšit tím, že tematické přednášky v muzeu budou opět obnoveny. Na novém cyklu, nazvaném Osobnosti Ústecka, se budou podílet přednášející různých oborů z našeho muzea i odjinud. Jejich cílem bude představit různé zajímavé osobnosti našeho regionu a právě Kryštof Želínský bude první,“ poznamenal ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Adolf Mayer za války
Ústečané se skládají na pamětní desku perzekvovaného válečného hrdiny Mayera

Zahajující přednášku přednese zítra, tedy 17. dubna, v 17 hodin jej představí v obsáhlé přednášce muzejnice Jana Hubková. Přednáška bude ostatně i příležitostí představit některé další zajímavé osobnosti, s nimiž se místokancléř a nejvyšší mincmistr stýkal.

Erb Kryštofa Želínského ze Sebuzína.Erb Kryštofa Želínského ze Sebuzína.Zdroj: WikipedieKryštof Želínský byl zároveň posledním nekatolíkem, který měl v zemské správě předbělohorského období mezi nejvyššími zemskými úředníky rozhodující vliv. Jeho odchod a dosazení katolických šlechticů do nejvyšších zemských úřadů je vnímáno jako významný předěl, pokud jde o vztahy konfesí v Českém království.

Postupně byly nastoleny konfliktní poměry, které vedly k třicetileté válce. Po bitvě na Bílé hoře odešli Kryštofovi potomci a příbuzní do exilu. Byl mezi nimi i Jan Želínský ze Sebuzína, jemuž byl zkonfiskován dům v Ústí nad Labem a od roku 1622 do roku 1636 žil jako exulant v Pirně.

Mohlo by vás zajímat: Když řidiči pláčou. Tohle je TOP 5 nejhorších silnic v Ústí. Přidáte nějakou?

Zdroj: Deník/Jan Pechánek