Velký důvod k radosti tak má i Zdeněk Stárek, dlouholetý člen fotbalového klubu v ústecké vyloučené lokalitě Mojžíř v Neštěmicích.

PODLAHA SE PROPADÁ

„Na utkání klubu chodí nejvíce diváků v Ústí vůbec, je to kolem 250 lidí v průměru. Kdo to tu ale zná, tak ví, že zdejší zázemí není důstojné a neodpovídá 21. století,“ naráží Stárek na žalostný stav fotbalové budovy se šatnami a klubovnou. Stěny jsou potrhané, uvnitř je vlhko, podlaha se propadá. Finanční podporu ve výši 10 milionů korun, kterou ústečtí zastupitelé přiklepli Neštěmicím na zbrusu nové zázemí a šatny, proto vítá.

Radní už dokonce schválili vítěznou firmu z výběrového řízení. Je jí společnost SIM stavby z Ústí nad Labem. „Celá rekonstrukce se vysoutěžila za 9,6 milionu korun včetně DPH. Největší položkou je likvidace nebezpečného azbestu,“ uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí) s tím, že výstavba by měla začít už 2. října.

Dosavadní zázemí složené ze staré jídelny z Neštěmic musí firma celé zdemolovat a následně postavit nové. „Předpokládané dokončení je do 30. března 2018,“ doplnila Tomková, která si desetimilionovou dotaci vybojovala na posledním zasedání zastupitelstva.

Neměla to ale jednoduché. Jedním z velkých kritiků vyčlenění peněz na opravu byl náměstek primátorky Jiří Madar (UFO).

„Stav všech sportovišť včetně hřiště v Mojžíři známe. Máme i několik škol, kde je stále azbest, a ty bychom měli řešit nejdříve. Vzhledem k finanční situaci města bychom měli zázemí v Mojžíři řešit jinak a za menší peníze, tedy zaměřit se na šatny a sprchy. Ne budovat klubovnu s pípou a venku krb, jak je v projektu,“ uvedl už dříve Madar, který ovšem nakonec ruku pro vyčlenění peněz zvedl.

FOTBAL, OPÉKÁNÍ VUŘTŮ I DISKUZE

„Pípa k fotbalu taky patří, ale určitě to není předmětem našich snah. Vychováváme tady mládež a začleňují se i sociálně slabí, kteří v obvodu vyrůstají, to je nejdůležitější,“ reagoval Stárek.

Podobně hovoří i zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM), který je na krajském úřadě předsedou výboru národnostních menšin. Lidé podle něj chodí na hřiště nejen sportovat, ale i diskutovat nebo opékat buřty.

„Z celé země do Krásného Března a Mojžíře stěhují nepřizpůsobivé lidi, jsou tam ohromné problémy. Už v minulém zastupitelstvu jsem přesvědčil primátora Mandíka i sportovní komisi na kraji, aby tam investovali do tréninkového hřiště. Vytvořme aspoň malý ostrůvek naděje pro ty lidi, kteří tam zůstali bydlet,“ podotkl Vodseďálek.

Stadion TJ Mojžíř vznikl už v roce 1960. Používá ho TJ Mojžíř, který má 130 členů, z toho 72 dětí ve věku do 18 let.