Městská nemocnice v Litoměřicích nakoupila přístroje pro takzvané iktové centrum, které slouží lidem po mrtvici. Díky novému vybavení řady oddělení se zvýší efektivita léčby těchto pacientů, řekl včera předseda správní rady Radek Lončák.

Dynamický chodník pro nácvik chůze

Mnohem lépe vybavené centrum pro těžké případy z celého kraje je od letošního roku v ústecké Masarykově nemocnici.

Litoměřická nemocnice pořídila přístroje za zhruba 23 milionů korun, z toho 19,5 milionu korun byla dotace ministerstva zdravotnictví. Zbytek zaplatila ze svého.

Iktové centrum sdružuje několik úzce spolupracujících pracovišť, která se specializují na diagnostiku a léčbu akutních cévních mozkových příhod. Patří mezi ně centrální příjem, radiodiagnostika, intenzivní medicína, neurologie a rehabilitace. Všechna tato oddělení získala v rámci modernizace nové vybavení jako lůžka, defibrilátory nebo ultrazvuky.

Rehabilitační oddělení nechala nemocnice kvůli pořízení vířivek na ruce a nohy zčásti opravit. Rehabilitaci bude také sloužit kombinovaný přístroj pro lidi, kteří po mrtvici nechodí. Pomocí přístroje se nejprve učí stavět na nohy. „Zajímavostí je určitě dynamický chodník pro nácvik chůze, který vypadá podobně jako v posilovně, ale má kolem sebe spoustu přístrojů," popsal Lončák.

Každé zdržení snižuje šanci

Nové motodlahy na klouby, kotník, zápěstí budou sloužit i jiným pacientům. „Přínos pro pacienta se jednoznačně zvyšuje v efektivitě léčebného procesu. Můžeme efektivněji a rychleji člověka po mozkové příhodě vracet do normálního života," zdůraznil Lončák.

Litoměřická nemocnice ročně ošetří v průměru 500 pacientů s diagnózou cévní nemoci mozku. „Následky se ve většině případů podaří eliminovat, pokud od příznaků nemoci neuběhlo víc jak čtyři hodiny," zmínil Lončák.

Hlavní pomoc s mrtvicí najdou lidé v kraji v Ústí v komplexním cerebrovaskulárním centru. Vážné pacienty sem z iktových center lékaři musí dostat do tří hodin „Každá půlhodina zdržení znamená o deset procent nižší šanci," vysvětlil radiolog Filip Cihlář.