Do čarodějnických akcí se zapojili také v Severočeské vědecké knihovně. Po celý pátek až do 18.00 pořádají v budově v Churchillově ulici čarodějnický slet. K ochutnání budou čarodějnické pokrmy, na terase bude opékáni buřtů. Odpoledne bude v knihovně i bylinkářka Venuše.

OPÉKÁNÍ BUŘTŮ BUDE VŠUDE

S pálením čarodějnic začnou v pátek v 17.00 v Trmicích na louce nad Koštovem. Hořet bude velká vatra, připraveno je opékání buřtů, živá hudba, soutěže o ceny a závěrečný ohňostroj.

Páteční termín zvolili také v Chabařovicích. Program začíná již v 15.30 srazem masek u Základní školy Masarykova, které se pak v průvodu vydají na koupaliště, kde od 16.00 začíná zábavný program. Jeho součástí budou pohádkové písničky, country tance, malování na obličej, vyhlášení soutěže psí kožíšek, spálení Morany, opékání špekáčků u ohně a dospělým zahraje kapela Desperádi.

Velkolepé pálení čarodějnic slibuje Ústecké podzemí. Začátek je v sobotu v 16.00 v Žižkově ulici. „Postavíme májku, připravená je ohnivá show, hudební produkce, opékání špekáčků, ale také výstava dopravních prostředků košťat," uvedl pořadatel René Růžička.

Chybět nebude ani pět ohňů, dětské atrakce, módní přehlídka čarodějnic a tombola. Program pokračuje v neděli májovou veselicí, na bývalém popravišti bude otevřena naučná stezka.

Pálení čarodějnic je na Severní Terase součástí již 11.ročníku Roku na Laguně, který pořádá obvodní radnice.

VÍNO NA LAGUNĚ

„Pálení čarodějnic aneb Víno na Laguně je spojené se zahájením letní sezony v Centrálním parku, spuštěním fontán, turnajem v plážovém volejbalu, kolotoči, ohňostrojem a dalšími akcemi. Každý si tu u nás najde něco pro sebe. Bude tu na dvacet stánků nejen s vínem," informoval tajemník úřadu Petr Vlasák. Akce se koná v sobotu od 14.00.

V Povrlech začne pálení čarodějnic v sobotu od 17.00, jeho součástí bude soutěž o nejošklivější čarodějnici a večerní ohňostroj.

V Tisé budou mít Čarodějný rej. Začíná v 18.00 u kabin, na programu je zápis masek do čarovné knihy, soutěže, rej masek a upálení čarodějnice. Zahrají kapely UNDERWEAR a B. B. FLINK.

V Libouchci je sraz čarodějnic a čarodějníků v sobotu v 15.30 na náměstí, odkud vyrazí v průvodu obcí. Pálení čarodějnic bude na zahradě restaurace Svoboda.

ZAJISTIT DOHLED HASIČŮ

Pozornost a opatrnost při pálení doporučují hasiči. „Každý otevřený oheň může znamenat nebezpečí požáru, nebezpečí ohrožení života, zranění, ztrátu a poškození majetku," upozornil Lukáš Marvan, krajský mluvčí hasičů.

Čarodějnické ohně by měly být v dostatečné vzdálenosti od budov, lesa, skládek dřeva a dalších hořlavých materiálů. Pořadatelé by měli mít k dispozici dostatek materiálu na hašení vodu a písek.

Oheň nesmí zůstat bez dozoru, nepatří do něj zábavná pyrotechnika ani rychle hořící látky k usnadnění rozdělání ohně. „Je dobré si při akci zajistit preventivní dohled dobrovolných hasičů," připomněl Lukáš Marvan.

Pálení čarodějnic na Ústecku: Pátek 29. dubna - Severočeská vědecká knihovna 9.00 - 18.00, Chabařovice 15.30, Malečov 16.00, Trmice 17.00
Sobota 30. dubna - Severní Terasa 14.00, Brná 14.00, Velké Chvojno 14.30, Libouchec 15.30, Ústecké podzemí Žižkova ulice 16.00, Malé Březno 16.00, Chlumec 17.00, Telnice - Varvažov 17.00, Rouníky 17.00, Povrly 17.00, Habrovany 18.00, Tisá 18.00, Velké Březno 18.00