Počet návštěvníků v Ploskovicích se oproti loňskému roku zvýšil podle kastelánky Jany Zimandlové asi o pět tisíc. „V letošním roce zatím zámek navštívilo 29 400 návštěvníků. Posledním dnem letošní návštěvní sezony bude neděle 1. listopadu," řekla Zimandlová.

Vánoční výstava a koncert

Zámek zcela nezavře ani po oficiálním ukončení sezony. Na prosinec chystá vánoční výstavu a koncert. „Pro příští sezonu chystáme otevření nové recepce v nově zrekonstruované budově úřednického domu," uvedla Zimandlová.

Bezmála 18 tisíc lidí navštívilo zámek v nedalekých Libochovicích. Podle kastelána Ladislava Peška je to asi o tisícovku víc než v roce 2014. Zámek ale ještě příští víkend čeká jeden z vrcholů sezony, pohádková akce Zámek plný kouzel. Na nejmenší návštěvníky se chce zámek zaměřovat i příští rok. „Zaměříme se především na edukativní programy pro děti a na naše tradiční akce, které již mají svoji klientelu," dodal Pešek.

Za jednu z nejúspěšnějších považuje letošní sezonu i zámek v Děčíně. Jen v srpnu navštívilo zámek a přilehlou Růžovou zahradu bezmála 12 tisíc lidí. Nejvíc, 722 lidí, navštívilo zámek 18. srpna. Turisty neodradila ani velká rekonstrukce nádvoří.

Kastelánka Iveta Krupičková vysvětluje velký zájem o zámek i širokou nabídkou prohlídek. „Zámek nabízí dvě klasické prohlídkové trasy v jižním a západním křídle, další dvě prohlídky pro děti i celé rodiny a navíc prohlídku pro milovníky architektury. Na své si tak u nás přijde opravdu každý," řekla Krupičková s tím, že zámek je i víc propagován v rámci Českého Švýcarska.

Pokles na Červeném hrádku

Naopak mírný pokles návštěvnosti letos eviduje zámek Červený hrádek na Chomutovsku. Podle ředitele Bedřicha Fryče na zámek zavítalo 5618 lidí. „Tento pokles je ale vyrovnáván jednorázovými výstavami v mimosezonním období. V letošním roce to byla například výstava Jak se rodí večerníček nebo o víkendu zahájená Svět kostiček, který je určen především příznivcům stavebnice Lego," doplnil Fryč.

Zámku se naopak daří v oblasti ubytování, který je hlavní náplní jeho příjmů. Od začátku roku do konce září zvýšil tržby o víc než 11 procent. Podle Fryče by další návštěvníky mohla přilákat nová expozice, na kterou se zámek snaží získat dotaci.

„Ve spolupráci s dalšími partnery u nás i na saské straně Krušných hor jsme připravili projekt na rozvoj muzejní expozice v prostorách zámecké jízdárny, která je zaměřena na období druhé světové války a obor letecké archeologie. V případě schválení dotace tak dojde k zásadní obměně i rozšíření expozice stávající," dodal Fryč.