Nové kulturní památky přidělávají vrásky na čele městskému vedení. Patří mezi ně pět hrobek ústeckých továrníků a jejich blízkých, vynikajících svou architekturou či výzdobou. Některé z nich jsou ovšem v havarijním stavu a budou co nejdříve potřebovat zásah restaurátora nebo minimálně citlivého zedníka. Jenže to nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Restaurátorů s příslušnou licencí ministerstva kultury je v republice jako šafránu. Navíc mívají nasmlouvanou práci na roky dopředu. To znamená, že bude potřeba počítat s nákladností, dlouhými čekacími lhůtami, vyčlenit peníze v rozpočtu a počítat s tím, že budou rezervované ležet na účtu bez užitku třeba i několik let.

ZŠ Palachova v Ústí nad Labem
FOTO: Podívejte se na nové kulturní památky Ústí. Gočárova škola i hrobky

Jak vysvětlil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, každá památka je na tom trochu jinak. Některé jsou v havarijním stavu, jiné mají poškozenou střechu, další hrobové plastiky. To znamená, že každá hrobka potřebuje trochu jiný zásah. „Na každou z památek musí být zpracovaná dokumentace odborníkem, kterého je třeba najít ve veřejné soutěži, stejně jako restaurátora, který provede samotnou práci,“ řekl Houfek.

Hrobky jsou podle něj důležité pro historickou paměť Ústecka i severozápadních Čech. Jejich zapsání na seznam památek byl jen první krok, úřední posvěcení, že mají svou hodnotu a záchranu si zaslouží. „Bude potřeba připravit harmonogram, podle kterého budeme postupovat. Určitě budeme postupovat ve dvou etapách. V první je zakonzervujeme a zajistíme a teprve ve druhé zrestaurujeme. Zohledníme především havarijní stav. Opravit je všechny najednou a hned by bylo finančně, organizačně i technicky až příliš náročné,“ vysvětloval s tím, že klíčové je pečlivé plánování a pokud se každý rok povede zachránit jednu hrobku, bude to skvělé.

Hrobka rodiny Futerových na hřbitově v Krásném Březně.
Hrobky významných Ústečanů chátrají. I ta výrobce mýdla s jelenem

Podle slov ústeckého radního Pavla Tošovského, který bude mít na starost dotace a přípravu projektů, určitě nenechají hrobky padnout. „Chystáme se na jejich opravy a budeme hledat vhodné dotační tituly. Prověříme všechny možnosti, které se nám naskytnou. Rozhodně nám není jedno, jak vypadá to málo památek v Ústí, které nám zbyly, včetně těch na hřbitovech. V minulosti jsme takto po upozornění na její stav zachránili hřbitovní kapli v Krásném Březně. Nyní vypadá nádherně a přesně do tohoto stavu bychom chtěli dostat všechny tyto památky,“ poznamenal Tošovský s tím, že přepokládané náklady budou spíš v řádech jednotek, maximálně desítek milionů korun. „Budeme muset samozřejmě k dotacím připravit peníze na finanční spoluúčast a ta pravděpodobně nebude vysoká,“ dodal.

Stejně příznivý názor má vůči novým památkám i neštěmická starostka Yveta Tomková, která zároveň usedá v zastupitelstvu „velkého“ Ústí nad Labem. „Určitě budeme podporovat uvolnění financí na jejich opravu, stejně jako u krásnobřezenské kapličky. Měly bychom podporovat pokračování podobných aktivit,“ poznamenala.

Mýdlo s jelenem pokládají u hrobu Johanna Schichta muzejníci z Ústí a další patrioté již nějaký ten pátek. Nezapomněli na to ani letos. Sešly se tři desítky lidí.
FOTO: Bez Schichtů by nebyl Střekov. Proto po nich v Ústí pojmenovali park

Ovšem v Ústí nad Labem se často potýkají s vandaly, kteří zničí, na co přijdou, včetně památek. Konkrétně třeba v Neštěmicích je to malá kaplička v parku před školou. Jindy svou pozornost zaměří na hřbitovy a právě na nich nové památky jsou. Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného ale už strážníci začali hřbitovy a jejich okolí s předstihem střežit a to i v souvislosti s Dušičkami, kdy aktivita vandalů a zlodějů na hřbitovech tradičně narůstá.

„Na ústeckých hřbitovech a v jejich okolí se proto bude pohybovat několik pěších hlídek a v noci se na tato místa zaměří i strážníci se psy. K dispozici už mají i kamerový systém, který nedávno posílily tři nové kamery, nainstalované v okolí střekovského hřbitova,“ dodal Novotný.