Většina památek se otevře o adventních víkendech, kdy ožijí řadou koncertů, výstav, řemeslných jarmarků a vánočně laděných prohlídek. Vánoce ve skanzenu chystají na na 10. a 11. prosince v Zubrnicích. Připraveny jsou ýzdoba vánoček, výroba vánočních ozdob a ukázka řemesel. Vystoupí folklórní soubor a divadlo.

„Hrad Hazmburk bude otevřen do konce listopadu, pokud to počasí dovolí. Zámky Krásný Dvůr, Stekník, Ploskovice a Benešov nad Ploučnicí zvou na oslavy adventu a oživené vánoční prohlídky, Zubrnice zase na Vánoce ve skanzenu," láká návštěvníky na pestrý program Jana Hessová z Národního památkového ústavu.

STEKNÍK TRHL REKORD

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie bude v prosinci hostit několik koncertů i půlnoční mši. Z památek ve správě Národního památkového ústavu je po celý rok na severu Čech otevřen jen zámek Sychrov. Prohlédnout si můžete i kostel sv. Floriána v Krásném Březně na Ústecku. Ale jen po předchozím objednání.

Úspěšnou sezonu letos zažil především zámek Stekník u Žatce. Přišlo sem dvojnásobné množství lidí než loni. Na zámku se v létě natáčela pohádka Slíbená princezna, kterou 25. prosince odvysílá Česká televize.