Koncem roku mu bude úctyhodných devadesát let. Jindřich Janus však na zasloužený odpočinek nepomýšlí a mladší kamarády hecuje, aby vydrželi u veslařského sportu ještě déle než on. Sám nikdy na republikový titul nedosáhl, jako trenér však vychoval hned několik opravdových borců.

V poslední době bojuje na dálku se stejně starým sportovcem Harrym Dobinsonem z Anglie, ten se na veslařském trenažéru pyšní světovým rekordem. Janus má ve své statistice dokonce lepší čas, ale musí ho potvrdit na oficiálních závodech. Dva kilometry pokořil časem 09:31:02, což by soupeř oplakal.

Mládí u vody

„Během války se celá naše rodina přestěhovala z Klíše do Holešovic, bylo mi šestnáct let a veškerý volný čas jsem trávil u vody. S bráchou jsme jednou dostali od táty solidní kánoi a já každý víkend proplouval Prahou," vzpomíná. Okruh byl dlouhý osm kilometrů.

Po válce se vrátili do Ústí nad Labem a Jindřich Janus hledal nějakou loděnici. Ve Vaňově byly čtyři, ale nefinkční. Dva staří vodáci, Havelka a Moucha, tehdy dali dohromady několik lodí a rozjeli nábor ve školách.

„Nebyli to žádní trenéři, spíše poradci. Teprve po příchodu kluků z Roudnice se začalo skutečně závodit. Klub měl zkratku ČVK (Český veslařský klub). Začínal jsem na čtyřce a byla to dobrá volba. Janus Ježek Marek Šmucr. Vyhrávali jsme závody v okolí a vypadalo to moc nadějně. V roce 1947 jsem musel na vojnu a byl konec," uvedl.

Trenérský úspěch

V roce 1953 si udělal trenérskou licenci a věnoval se mládeži. Prvním trenérským úspěchem v témže roce byl dorostenecký titul na celostátním přeboru. Potom přišly úspěšné skifařky se zlatou aurou. Libuše Doležalová, Jana Psotová, Alena Postlová. Medailí byla plná nůše a on byl na vrcholu trenérské kariéry. Lehké váhy Lenka Králíková a Klára Janáková přivezly po letech další republikový titul.

Dvanáct let dojíždí skoro každý den do Vaňova za každého počasí, aby pokořil svých osm kilometrů na veslařském trenažéru. Ještě v roce 2014 dokladuje přes tisíc kilometrů, na republikových soutěžích ve své věkové kategorii nemá soupeře, bojuje sám s časem a rekordy.

Z legendární čtveřice zůstal jen on a kamarád Marek. Na chválu sportovních výkonů reaguje rekordem stoletého Johna Hodgsona z Anglie.