Vyplývá to z pohledu do statistik kontrol ústeckých celníků. Od propuknutí metanolové aféry zabavili na Ústecku přes 2 tisíce litrů pančovaných lihovin.

Podle Jiřího Nejedlého z ústeckého celního ředitelství, poslední případ zaznamenali na tržnici Moldava. Objevili 164 litrů pochybných lihovin různých značek. „Některé postrádaly povinné kontrolní pásky, u jiných nebylo prokázáno řádné zdanění, nebo oprávněné nabytí za ceny bez daně."


Vzápětí ale Nejedlý uklidnil, že předběžným rozborem lihovin nezjistili metylalkohol. „Nicméně, některé lihoviny obsahovaly stopy po denaturačních činidlech."

Kontroly Celního ředitelství v Ústí n. L.

Období         počet kontrol    pozitivních zjištění  zabavený líh

2010                         1543                 185                   7 399 litrů
2011                         113                   396                   2 933 litrů
2012 (k 12. září)        702                     78                   3 008 litrů
13. až 27. listopadu    1508                   59                   2 135 litrů

Pozornost zaměřují především na tržnice, prodejny typu potraviny, večerka, smíšené zboží a další prodejní místa, ve kterých mohou být prodávány neznačené či nezdaněné vybrané výrobky.

Dalšími dozorovými orgány jsou Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Policie ČR, případně krajská hygienická stanice.

„Provedli jsme 1,6 tisíce kontrol a budeme pokračovat," řekl ředitel ústecké krajské hygieny Josef Trmal. „Narazili jsme na technický líh. Může poškodit játra a ledviny. Je to podobné, jako alkohol, nepoznáte to, ale po vypití následuje bolest hlavy, zvracení, jen neoslepnete."