Až pojedete v podvečer domů do bytu na ústeckém sídlišti, již nebudete marně hledat v okolí svého domu místo, kde zaparkujete automobil. Místo najdete v zóně, která bude vyznačená modrým pruhem. Za to, že budete takto moci zaparkovat, ale zaplatíte.

Taková je alespoň vize občanských demokratů. Jejich předseda Radim Holeček v úterý novinářům představil návrh, který by po městě zavedl modré parkovací zóny pro rezidenty. A další, kde by mnohem dráže mohly parkovat návštěvy. „Věříme, že by tento systém pomohl," vysvětluje.

Svá slova dokumentuje na krátkém filmu z ústeckých čtvrtí. Auta zde parkují v zákazech, na chodnících a trávnících, kde po nich zůstávají vyjeté koleje. Nejde jen o centrum města, záběry jsou opravdu z celého Ústí. Za povolení parkovat v modré zóně by se podle občanských demokratů mělo platit, zhruba v průměru 700 korun ročně. Ale byla by jistota, že zde pro automobil místo najdete. K zóně by bylo vydáno tolik povolení, kolik je míst.

Kolik chybí v Ústí parkovacích míst?
Problém nedostatku parkovacích míst se týká téměř celého města. Nedostává se několik tisíc parkovacích míst, například na Severním Terase, což je největší sídliště, je to kolem 1 000 míst. Situace se má zhoršovat, protože počet automobilů v Ústí nad Labem roste. Rychleji než počet parkovišť.

Vyřešit parkování by Ústečané chtěli, Na druhou stranu se jim ale příliš platit nechce. „Oni neví, jak by z nás vytáhli další peníze. Před několika lety zvedli daň z nemovitosti. Pak zavedli placení za popelnice. A teď by ještě chtěli platit za parkování u mého domu," rozčiluje se například Ústečan Martin Hašek.

Jestli má návrh šanci projít, není jasné. ODS ho ještě s nikým neprojednávala. Ale i vedení města přiznává, že parkování problém je. „Pracujeme na koncepci, která by měla vše řešit. Zatím nechci být konkrétnější, není ještě hotová," uvedl náměstek primátora Pavel Boček. Dodal, že osobně by si zóny za určitých předpokladů dokázal představit. „Je to ale věc, na které by musela panovat shoda napříč politickým spektrem. Týkalo by se to opravdu každého," uvedl.

Vyřešit situaci bez peněz ale možné asi není. Starosta městského obvodu město Jan Tvrdík uvedl, že za posledních deset let nechali udělat 586 nových parkovacích míst a i to je málo. „Snažíme se držet pravidla, že náklady na jedno místo nebudou přes 50 tisíc. Ale možností, kde je udělat, je stále méně," dodal.

Co si ještě přečtete ve středečním Ústeckém deníku?

„Kde budeme bydlet? Ve školní tělocvičně?" To nejsou slova lidí z předlického ghetta, ale zoufalá reakce Petry Pazderové z Vaňova. Bojí se totiž, že přijde o střechu nad hlavou.
Není sama. Na bídném stavu domů se tady nepodepisují jen nekonečné šňůry kamionů, ale především odfláknutá kanalizace pod silnicí I/30. „Máme ve sklepě osmdesát centimetrů vody," stěžovala si Pazderová. I o tom si můžete přečíst ve středečním Ústeckém deníku.

Přineseme také informace o aktuální nezaměstnanosti. Typický nezaměstnaný Ústečan je mladý muž bez vzdělání. Šanci najít práci má mizivou…

Přečíst si ve středečním Ústeckém deníku budete moct také rozhovor s předsedou krajské ODS Petrem Fialou.

Ve středečním Ústeckém deníku také najdete kupony do soutěží Popelka ústeckých plesů a také Děti s pomlázkou.