Podobnou šichtu si v pondělí s kamarády odpracuje také student ústecké univerzity Jakub Molnár. Na den, kdy se otevírají brány pekelné, se již třetím rokem převléká do čertovského kostýmu.

„Masky čertů máme vyrobené ručně, jsou ze silikonu a z kůže. Kostým anděla pokaždé vytváříme odlišně. Typicky českého Mikuláše si pak každým rokem vypůjčujeme od paní Heinze z Děčína," popisuje Molnár s tím, že za anděla a druhého čerta jsou převlečení dva pošťáci z Děčína.

MALÝ MOHAMED RECITOVAL ČESKOU BÁSNIČKU

„Roli Mikuláše v naší partě má na starosti kolega z univerzity. Navštěvujeme rodiny nejrůznějších typů. Rodiny české, romské i vietnamské a minulý rok jsme dokonce navštívili rodinu muslimského vyznání, takže jsme si vyslechli českou básničku od malého Mohameda. Šlo vidět, že naši kulturu respektují a návštěva Mikuláše je velice potěšila," vypráví Jakub Molnár.

Děti podle jeho slov reagují na přítomnost nadpřirozených postav různě. „Někteří pláčou a schovávají se pod stůl, jiní si s námi naopak dělají selfíčka a berou nás jako zábavný symbol nastávajících Vánoc," říká Molnár, který se tak současně podivuje nad některými kritickými názory, že strašení dětí na Mikuláše je pro ně škodlivé.

„Jde o dlouholetou českou tradici. Dle mého názoru čert s Mikulášem žádnou psychickou újmu dítěti způsobit nemůžou, ale jak je pro dnešní dobu typické, problémy se hledají tam, kde nejsou," doplňuje Molnár. Čertovské akce ovládnou v pondělí také Tisou od 18 hodin, v Ústí zase vyjede čertovský trolejbus.