Hřiště v Brné, altán v Sebuzíně. Hřiště a úpravy Vrchlického sadů. Dětské hřiště na Skřivánku. Grilovací místa na Střekově a na Severní Terase. Chodník ve Vaňově. Pokračující úpravy v Mánesových sadech, příprava vyhlídky na Střekově a další. To všechno jsou projekty, které navrhli sami obyvatelé Ústí.

Město na ně loni vyčlenilo pět milionů korun v takzvaném participativním rozpočtu, přičemž jeden projekt mohl stát až půl milionu korun. Letošní kolo ale radní odložili. Vybrané projekty přesunuli na příští rok a připravené finance zpět do ústeckého rozpočtu na aktuálnější potřeby města.

Nejčerstvější hotové projekty jsou ty navržené ještě v předloňském kole. Patří mezi ně právě dokončené dětské hřiště v Brné a příští týden čeká otevření altán v Sebuzíně. „V Brné žije spousta mladých rodin s dětmi. Na hřišti byly odstraněny staré klouzačky a vznikl nový herní prvek, domeček, přibyl lanový a závěsný mostek, pružinová a vahadlová houpačka, hra klíč a teepee,“ popsala mluvčí Ústí Romana Macová.

O přípravu se postarala střekovská radnice, projekt přišel na 350 tisíc korun. „Musíme být kromě jiného i v kontaktu s autorem projektu, aby to bylo podle jeho představ, protože někdy je potřeba projekt upravit. Ještě náročnější bude nová vyhlídka,“ řekl zdejší starosta Petr Vinš.

Přístup k budoucímu vyhlídkovému místu vede od křižovatky ulic Dykova a Švabinského ve vilové čtvrti na horním Střekově. Úřad tu uklidil a dal sem koše na odpadky.

Spolu s projektem vyhlídky obvod připravuje obnovu cest, stavbu schodů a prořezy náletových plevelných dřevin. Samotná vyhlídka by měla být hotová během léta.

Stejně jako projekty navrhují sami Ústečané, v hlasování je vybírají také obyvatelé města. Nápad přišel z dílny UFO ještě v minulém volebním období. Odsunutí letošních projektů na minimálně rok způsobily ekonomické dopady koronavirové pandemie.

„Jsem rád, že můžeme lidem pomáhat při zlepšování veřejného prostranství uváděním do života jejich návrhů. Proto bych rád, aby odsunuté projekty byly v rozpočtu na příští rok, když to letos nebylo možné,“ slíbil náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

Pokud by se podařilo v rozpočtu na příští rok participativní rozpočet udržet, lze prý předpokládat, že celkovou, původně pětimilionovou částku určenou na projekty nejspíš bude potřeba o něco snížit. Jak vysvětlila náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO), která má na starosti městskou pokladnu, zatím nejsou hotové odhady daňových příjmů a je tedy předčasné se o tom bavit. „Myslím si ale, že participace je dobrá věc a podpořím ji,“ dodala.