Patchworkové deky získala novorozenecká jednotka intenzivní péče a jednotka intermediární péče Neonatologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ušily je členky Klubu tradičního patchworku Praha. „Ručně šité přikrývky, které zdravotníci používají jako přehoz přes inkubátory, zajišťují nedonošeným dětem pocit maminčina lůna,“ vysvětlili zástupci Krajské zdravotní, která ústeckou nemocnici provozuje.

Využívat patchworkové deky místo klasických přehozů přes inkubátory se rozhodla hlavní sestra ústecké nemocnice Markéta Svobodová se třemi kolegyněmi před několika lety. „Tehdy jsme ušily první patchworkové deky na inkubátory, jejichž využití se velmi osvědčilo. V inkubátoru je umístěný nezralý předčasně narozený novorozenec. Zakrytím inkubátoru u takových dětí vytváříme ticho, klid, přítmí a pocit bezpečí. Nejen personál, ale i rodiče si je při návštěvách stanic chválí,“ řekla Markéta Svobodová.

„Patchworkové deky nesklouzávají z inkubátorů, dobře se s nimi manipuluje, dají se prát. Navíc tím, že jsou vzorované, zpříjemňují nemocniční prostředí jednotky, kdy ho přibližují domácímu,“ poděkovala při předání nových kousků Lenka Nováková, vrchní sestra neonatologické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice.