První a jedinou výstavu svých černobílých fotografii si pamatuje dobře, bylo to v roce 1961. Po dlouhých čtyřiapadesáti letech připomíná Adolf Čejchan svůj vztah k Ústí nad Labem druhou výstavou, tentokrát v muzeu.

Mimořádný talent

Byla doba, kdy jeho cit pro světlo znali čtenáři různých periodik v celé republice, televize měla zájem o jeho filmy, na soutěžích doma i v zahraničích byl označován za mimořádný talent. V roce 1965 vychází jeho kniha pod názvem Ústí nad Labem mladýma očima. Černobílý snímek mladého páru na Mírovém náměstí nazvaný Milenci jej proslavil na dlouhá léta. „Měl jsem tenkrát jasnou představu o seriálu fotek z centra města. Oslovil jsem náhodnou dvojici mladých lidí a s jejich souhlasem vzniklo několik zajímavých záběrů. Dnes bych to sotva dokázal," vysvětluje tiše Adolf Čejchan, jeden z nejlepších fotografů Ústecka druhé poloviny dvacátého století.

Dokumentace města

Před třemi roky se vrátil k dokumentaci města, které miluje. To mu bylo dvaaosmdesát. „ Všichni se ptají, kdy jsem začal vnímat okolní svět přes optiku tajemné skřínky. Nevím to přesně, snad v osmi letech jsem dostal od tety první fotoaparát, ale jeho použití nebylo tak jednoduché jako dnes. Každý snímek si člověk musel předem promyslet, vytvořit jednoduchou kompozici a následně spoléhat na dobře vyvolaný film. Fascinovala mne práce se zvětšovákem." vypráví fotograf a pokračuje: „V roce 1945 jsem šel do učení, obor fotograf. V Děčíně byla teorie, praxe v Pařížské u pana Erdmanna. Po třech letech jsem chtěl pokračovat na grafické škole v Praze. Místo čtyř let to byly pouze dva roky a ve dvaceti jsem nastupoval do Setuzy jako fotograf. Vydržel jsem tam až do důchodu a zajímavých fotek jsem nadělal tisíce."

Po práci si plnil svůj sen. Doma měl temnou komoru, tam vznikaly fotky ze života všedních lidí. „Samozřejmě, že jsem měl různé fotoaparáty, nikdy nebyly moc drahé. Začínal jsem s Flexaretou, potom přišel Pentax six TL. Dnes mám malý digitální Olympus a opět začínám fotit město. Na výstavě je několik barevných fotek ze současného Ústí nad Labem," říká starý pán.

Před týdnem stál před kamerou v pořadu České televize, kde popisoval své zážitky s technikou. „Každá fotka má vypovídající hodnotu, ta černobílá vyvolává vzpomínky. Hodně lidí se snaží najít místo, odkud jsem fotil, a to je moc dobře. V sobotu 22. srpna budu přítomen na komentované prohlídce mé výstavy, pokud máte nějaké otázky, jsem připraven," vzkazuje pamětníkům pamětník.