Objednání je na severu Čech rychlé, na PCR test se lidé dostanou buď ten samý den nebo hned následující. Deník otestoval v Ústeckém kraji 11 míst. Volná kapacita byla ve všech. Ve čtyřech testovacích centrech bylo možné se objednat ještě i na ten samý den, v šesti se zájemci dostali na řadu hned další den. Na jednom odběrovém místě bylo volno až za dva dny, ale jen proto, že jeden den tam centrum nefungovalo. Prověřování volných kapacit testovacích center v regionu probíhalo ve středu 12. ledna dopoledne.

„Známý, s kterým jsem se viděl, měl pozitivní antigenní test. Strávili jsme spolu nějaký čas v jedné místnosti. Tak chci mít jasno, raději jsem se hned objednal na PCR test, ty jsou spolehlivější. Objednal jsem se včera a hned druhý den jdu na test,“ potvrdil Pavel Koudela z Chomutova, že v regionu zatím nejsou s objednáním na testy na covid-19 potíže.

Online reportáž

Podobně pochodil také Václav Březina ze Žatce. „Jedu na návštěvu za dědou. Sice jsem očkovaný, ale chci mít jistotu,“ zdůvodnil, proč se na test vydal. „Objednal jsem se včera ráno, volných míst bylo dost a hned dnes jsem šel. Doufám, že výsledek bude negativní,“ pokračoval mladý muž.

Experti se obávají, že v příštích dnech a týdnech se může kapacita testovacích center v České republice rychle vyčerpat. Důvodem má být rychlé šíření omikronu, nakažlivější varianty koronaviru. Některé regiony po republice už totiž hlásí, že v některých testovacích centrech a v laboratořích je plno.

V Ústeckém kraji se to ale zatím neděje, míst je prozatím dost. „Máme zatím poměrně volno, žádné problémy prozatím nejsou. S termíny není problém, míst máme prozatím dost,“ znělo ve středu dopoledne ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Právě testovací centrum v ústeckém Zdravotním ústavu bylo jedním z těch, kde bylo možné se objednat ještě na ten samý den. Podobně redaktoři Deníku uspěli u ústeckého zimního stadionu, kde testuje společnosti Vidiadiagnostika, a také ve Velké hradební u firmy Prevedig medical a na Střekově u společnosti Diagnostika. V Masarykově nemocnici bylo možné se objednat na následující den.

Příznivá je situace také v dalších okresech Ústeckého kraje. V mostecké nemocnici bylo možné si zamluvit PCR test na následující den, stejně tak v chomutovském špitále. Hned další den se zájemci mohou testovat také v teplické a litoměřické nemocnici, i v Karlově ulici ve Varnsdorfu u firmy Aeskulab.

Jen v Žatci bylo ve středu možné se objednat na termín až za dva dny. Důvodem ale nebylo zaplněné testovací místo, ale ve čtvrtek tamní centrum nefunguje. Zájemci se ve středu tak mohli registrovat na pátek, volných míst tam byl také dostatek.