Dostatek krmiva, přístup k napájení a zastřešená místa, kde se mohou hospodářská zvířata schovat před nepříznivým počasím. To vše v současných mrazech kontroluje u chovů ve venkovních výbězích a místech, kde začíná rození jehňat, Státní veterinární správa (SVS).

„V posledních mrazivých dnech naši inspektoři provedli 10 kontrol. V jednom případě jsme zjistili, že nejsou plněna odpovídající pravidla chovu zvířat. Nyní připravujeme podnět obci s rozšířenou působností k zahájení správního řízení s dotčenou osobou. Inspektoři věnují pozornost této problematice i při ostatních kontrolách v chovech zvířat,“ uvedl ředitel krajské SVS Petr Pilous.

Jaká konkrétní opatření farmáři v kraji přijali, Deník zjistil u tří z nich.

Ekologický farmář Petr Horčík chová v Českém středohoří francouzské masné plemeno Limousine, které se vyznačuje pastevní schopností, dobrou chodivostí, snadnou porodností a odolností proti počasí. V současné době má zhruba čtyřsethlavé stádo ustájené, ale přes den s otevřeným výběhem. Skot má možnost se volně proběhnout a zase se vrátit pod střechu, kde má krmivo a napojení.

„Kontrolujeme, aby voda v napáječkách nezamrzala a zvířata měla dost kvalitního krmiva. Jsme ekologická farma a dodržujeme všechny zásady tohoto hospodaření, tedy i to, že skot musí mít volný pohyb. Nacházíme se v období, kdy začíná telení. To probíhá přirozeně a volně, ale v kravínech v Lovečkovicích a Zubrnicích má nepřetržitou službu ošetřovatel, který na případný porod dohlíží,“ vysvětlil Horčík.

Do Českého středohoří nad Hlinnou situoval stádo ovcí křížence Saffolk Vlastimil Chovaneček mladší. Toto plemeno je odolné i v době současných mrazů a volně se pohybuje po pastvinách.

Plyn. Ilustrační foto.
Kvůli mrazu výrazně stoupla spotřeba plynu. Lidé nezaplatí více, slibují plynaři

„Ovce mají možnost se schovat do závětří a pod přístřešky, kde mají krmivo. Vodu jim pravidelně doplňujeme a dbáme, aby nezamrzala, což je při silných mrazech největší problém. Při zamrzlé půdě se k napajedlům dostaneme bez problémů, horší to bude po oblevě. Mám asi 100 ovcí a k tomu několik koz, zkoušel jsem chov i atraktivního dlouhosrstého skotu Higland, ale pak jsem zjistil, že kombinace ovcí s tímto rohatým plemenem není dobrá, a upřednostnil jsem ovce,“ sdělil Chovaneček.

Farmář Vítězslav Škoda z Vražkova chová skot v boxovém venkovním ustájení. „Dojné krávy i jalovice jsou na zimu zvyklé, v těchto mrazech jsme navíc instalovali kolem stáje zástěny proti průvanu. Voda jim nezamrzá díky vyhřívaným napáječkám. Naštěstí jsme ještě neměli žádný porod, ale i ten se dá zvládnout za mrazivého počasí,“ uvedl farmář.

Inspektoři SVS upozorňují na možná zdravotní rizika při nízkých teplotách i ostatní chovatele. Slepicím mohou namrznout hřebínky, psi, zejména malá plemena, inklinují k nachlazení. Stejně jako koně, které ve výbězích nechrání deky.

Ilustrační foto
Trable řidičů. Ne každá nafta zvládá třeskutou zimu