Není to práce pro každého. Pečovatelky v domovech pro seniory klienty přebalují, zvedají je, pokládají, koupou, krmí. Někteří jsou na ně protivní, jiní nekomunikují nebo se chovají jako malé děti.

Z PRAHY NEPŘIŠLA ANI KORUNA

Další přirostou k srdci pro svou dobrosrdečnost. Když je najdou mrtvé, musí se personál postarat o jejich tělo, dokud nedorazí pohřební služba. Psychicky a fyzicky náročnou práci někteří pečovatelé nevydrží dlouho, navíc za ni nejsou zrovna královsky placení.

Od července si polepšili. Vláda vydala nařízení, kterým navýšila platy zaměstnanců ve veřejných službách. „Bohužel opět neposlala ani korunu, takže to musí zaplatit zřizovatel služeb, tedy město. Proto jsme do konce roku poskytli našim domovům pro seniory příspěvek celkem přes půl milionu korun,“ uvedl náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.

Ilustrační foto
Pečovatelky hledají nový dům. Ve starém jsou už namačkané

Jak upřesnila mluvčí magistrátu Romana Macová, ústečtí radní schválili poskytnutí příspěvku 227 tisíc korun pro Domov seniorů Velké Březno a 321 tisíc Domovu seniorů Orlická. „Příspěvek na provoz má pokrýt právě navýšení mzdových nákladů,“ řekla mluvčí Macová.

Ředitelé obou zařízení se shodují, že navýšení platů je krok správným směrem, ale nestačí to.

PRÁCI DĚLAJÍ SRDCEM

„Bylo to velmi příjemné zlepšení, ale do budoucna je třeba pokračovat a také počítat s inflací. Stát sociální oblast odkládal pět šest let. Většina pečovatelek si to zaslouží, dělají tu práci srdcem a za to je potřeba jim zaplatit,“ poznamenal ředitel domova ve Velkém Březně Tomáš Kříž.

Jedna z bývalých pečovatelek popsala, že v této profesi nebylo nejtěžší dědečky a babičky přebalovat.

„Mně nejvíc vadilo, když někdo umřel a my museli počkat na lékaře, než vypsal úmrtní list. Pak byl zesnulý přikryt, odvezen do místnosti, kde se s ním loučí příbuzní, a nato ho odvezou havrani. Nejtěžší bylo, když umřel někdo, kdo byl veselý a milý, někdo, kdo vám přirostl k srdci,“ líčila bývalá pečovatelka Michaela.

Na náročnost povolání pečovatelky upozornila také ředitelka domova v Orlické Jarmila Nováková. „Každý tuto práci psychicky neunese. Zrovna nedávno jsem řešila odchod uklízečky, která už prostě dál nemohla. Výplaty jsou lepší než před půl rokem, ale nestačí to,“ dodala Nováková.