Vlna solidarity se vzedmula poté, co vstoupila ve známost informace o trestu pro herce Jiřího Maryška. Ten se dohodl se státním zástupcem, že za vtip s Lidicemi zaplatí 25 tisíc pokutu a odpracuje 180 hodin veřejně prospěšných prací. Trest musí ještě potvrdit soud. Maryškovi příznivci peníze shromáždili doslova přes noc.

Stejně jako za bolševika

Sbírku na Facebooku vyhlásil Ústečan Miroslav Rosendorf. „Tyhle metody jsou stejné jako za bolševika a za Hitlera. Za vtip pokuty a nucené práce. Bylo to okamžité rozhodnutí. Věděl jsem, že ho v tom nemohu nechat, protože jako herec nemá moc peněz," popsal Miroslav Rosendorf pohnutky, které ho vedly k vyhlášení sbírky.

Sbírku vyhlásil ve čtvrtek odpoledne. Už druhý den ráno ohlásil, že pro Maryška sehnal víc, než je třeba. Zbytek prý zašle na účet Činoheráku Ústí.

„Pro mne všichni ti lidé, co poslali peníze, představují uprostřed toho marasmu ostrůvek naděje," děkoval Miroslav Rosendorf dárcům.

Maryško se nechce vyjadřovat

Jiřího Maryška trest čeká za snímek z filmu Lidice, který zveřejnil na Facebooku a u kterého napsal, že takhle nějak si představuje úklid magistrátu. Ke kauze se už dál odmítá vyjadřovat.

Jako popravené označil například ex-primátora za ČSSD Víta Mandíka, radního Pavla Dlouhého, případně komunistickou zastupitelku Květoslavu Čelišovou. I ona patřila mezi ty, kdo na herce podali trestní oznámení.

Kromě ní podal trestní oznámení i chabařovický zastupitel a předseda ústecké ODS Tomáš Rieger. Toho ovšem herec v popisu snímku nejmenoval, ale vadilo mu jako pracovníkovi Památníku Terezín použití snímku jako nevhodného vtipu.

„Mě ten trest jako dostatečný připadá. Když si navlékne oranžovou vestu a půjde si to odpracovat někam na ulici, bude mi to stačit. Třeba mu při té práci i něco dojde, ale spíš ne," dodal Tomáš Rieger.