Pepíci všech zemí, spojte se ! S nadsázkou se dá parafráze původního sloganu let minulých napasovat na středeční výjimečnou shodu ve světových kalendářích. Bez ohledu na národnost slaví své jmeniny český Josef, italský Guiseppe, anglický Joseph, španělský José nebo třeba maďarský József.

Jen v Ústí nad Labem žije 2 388 Pepíků. Pro lepší představu, každý 78. Ústečan, včetně dětí, je Josef.

„Biblické jméno Josef je hebrejského původu a znamená Nechť Bůh přidá. Je typické, že v křesťanském světě dávali rodiče dětem jména podle svatých nebo panovníků. Českou tradici jmen rozhodně nejvíce ovlivnil rod Habsburků a vládci Josef II. či František Josef," vysvětlil Pavel Štěpán, pracovník oddělení onomastiky z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Nejčastěji Josefové „slyší" na Pepíka. „Zdrobnělina vychází z italského Giuseppe a jeho zkratky Beppe nebo Peppe," doplnil Pavel Štěpán.

Josefové v číslech• 4. nejčastější mužské jméno, v roce 1999 a 2002 bylo dokonce 2. nejpočetnější mužské jméno
• v České republice žije 225 986 Josefů, což je každý 46. Muž
• v Ústeckém kraji je 17 766 Josefů, tím patří náš kraj na 4. místo v České republice
• v Ústí nad Labem žije 2 388 Josefů, což je každý 78. Muž
• nejvíce rodičů dalo jméno Josef svým dětem v roce 1946. Tehdy jich přibylo 7 012
• nejméně rodičů zvolilo jméno Josef pro své děti v roce 2003. Bylo jich jen 666
• průměrný věk Josefů je 56 let

Mezi známé ústecké nositele jména Josef patří například Josef Franz Arnold, který ač německého původu, jako zdejší rodák a významný architekt výrazně ovlivnil podobu města.

Svátek ve středu oslaví také známý herec Josef Carda z Ústí. „S mým jménem se mi žije dobře. Před dvaceti lety se začala dávat taková moderní jména jako René a podobně, na druhou stranu jdou do obliby tradiční jména jako Václav, Karel a Josef. Člověk je rád v české klasice. Na oslavu svých jmenin si určitě něco dám, ale teď již dávám přednost kvalitě před kvantitou," řekl Josef Carda.

Tak trochu skepticky na dnešní jmeniny nahlíží jeho kolega komik Josef Alois Náhlovský.

„Před třiceti lety byl každý druhý Josef, dnes už jméno není tak oblíbené a ze svátku zbyly trosky. Já jsem to ale nikdy zvlášť neslavil, podle mě je to okrajový svátek. Mnohem důležitější jsou narozeniny," tvrdí Náhlovský

Podle Pavla Štěpána se k nám jména ale vracejí v pravidelných vlnách. „Nelze tak vyloučit, že v budoucnosti bude opět populární," dodává Pavel Štěpán.

Zpracovala Martina Laláková